Reklama

Systemy Nośne

Starship i tankowanie na orbicie. Co i kiedy planuje SpaceX?

Autor. SpaceX

Trzeci lot testowy systemu Starship/Super Heavy zakończył się m. in. udaną demonstracją transferu paliwa między zbiornikami górnego stopnia. Docelowo proces będzie obejmował wykorzystanie dwóch statków kosmicznych, co powinno się odbyć już w 2025 r. W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się nowych informacji na temat zapowiadanej misji.

W locie 3 przetransportowano międzyzbiornikowy materiał kriogeniczny, co według wszystkich opinii zakończyło się sukcesem” - powiedział podczas ostatniego wystąpienia Amit Kshatriya, zastępca administratora NASA ds. programu Moon to Mars, cytowana przez portal Spacenews.com. Docelowo transfer paliwa na niskiej orbicie okołoziemskiej odbędzie się przy pomocy dwóch systemów, a misja testowa powinna zostać zrealizowana w 2025 r.

Zapowiadany test tankowania na orbicie zakłada wysłanie systemu nośnego, którego górny stopień będzie pełnił funkcję składu paliwowego. Według informacji podanych przez przedstawiciela NASA, Ship powinien być wystarczająco długi i wytrzymały, aby przetrwać w trudnych warunkach co najmniej 3-4 tygodnie.

Wytrzymałość tę uzyskuje się dzięki zwiększonej wydajności systemu zasilania, zwiększonej pojemności akumulatorów, pełnej izolacji systemów kriogenicznych, osłonom próżniowym wszystkich przewodów, itp.” - dodał Kshatriya, cytowany przez Nasaspaceflight.com

Reklama

Po wystrzeleniu pierwszego Starshipa, SpaceX przeprowadzi start kolejnego systemu, który doleci do wystrzelonego wcześniej składu paliwowego, zadokuje, a następnie przeprowadzi transfer paliwa na orbicie okołoziemskiej. Po zakończonej operacji statki dokonają wejścia w atmosferę Ziemi.

Zdolność tankowania na orbicie jest konieczna dla przyszłego lotu załogowego na powierzchnię Księżyca w ramach amerykańskiego programu Artemis. Lądownik Starship HLS (Human Landing System) zadokuje bowiem do składu paliwa na niskiej orbicie okołoziemskiej, aby uzupełnić swoje zbiorniki przed lotem na Srebrny Glob.

Pytaniem otwartym pozostaje, ile tankowań składu będzie potrzebne do pełnego uzupełnienia. Informacja ta nie została podana przez przedstawiciela NASA, natomiast niektóre szacunki przywoływane przez Spacenews.com sięgały 20 lotów.

Reklama

Cały proces jest niezwykle złożonym zadaniem, co wciąż wymaga dokładnych analiz. Jeśli demonstracja w 2025 r. zakończy się sukcesem, firma Elona Muska przeprowadzi testową, bezzałogową misję Starshipa HLS, który podejmie próbę uzupełnienia zbiorników z zasobów składu paliwa na orbicie.

Czwarty lot systemu Starship/Super Heavy

Według Elona Muska, czwarty lot testowy Starshipa odbędzie się w maju br., a jego celem będzie udane wejście górnego stopnia rakiety (Ship 29) przez atmosferę ziemską i kontrolowane lądowanie w oceanie. W przypadku dolnego stopnia (Booster 11) SpaceX planuje wykonać miękkie lądowanie w wodzie przy równoczesnej symulacji docelowej metody przyziemienia.

Reklama

Proces ten znacząco przybliży SpaceX do docelowego przechwytywania dolnego segmentu przez ramiona wieży Mechazilla, co według Muska, byłoby możliwe podczas piątej próby lotu. Szanse, że faktycznie uda nam się złapać wzmacniacz za pomocą ramion Mechazilli w tym roku wynoszą prawdopodobnie 80 do 90% - powiedział Musk. Więcej na temat zapowiedzi dotyczących przyszłości Starshipa znajduje się TUTAJ.

Źródło: Spacenews.com / Nasaspaceflight.com / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!