Reklama

Systemy Nośne

Starship i baza na Marsie. Elon Musk o przyszłości SpaceX

Screen z transmisji SpaceX
Screen z transmisji SpaceX
Autor. SpaceX via X

Podczas konferencji w Starbase w Teksasie Elon Musk wygłosił przemówienie, w którym pojawiło się wiele ciekawych wątków na temat rozwoju najpotężniejszej rakiety nośnej na świecie - Starship/Super Heavy. Właściciel firmy SpaceX poruszył m. in. kwestię kolejnego lotu próbnego oraz przyszłej bazy na Marsie.

W sobotę, 6 kwietnia br. w Starbase w amerykańskim stanie Teksas miała miejsce konferencja SpaceX, w której głos zabrał Elon Musk. Miliarder poruszył wiele istotnych kwestii dotyczących rozwoju systemu nośnego Starship/Super Heavy, który w przyszłości posłuży do budowy stałej bazy na Księżycu, a w dalszej perspektywie na Marsie. Do tego jednak dużo brakuje, ale ostatnie miesiące pokazują, że SpaceX rozwija projekt w zawrotnym tempie.

Plany na przyszłość

Według Muska, czwarty lot testowy Starshipa odbędzie się na początku maja br., a jego celem będzie udane wejście górnego stopnia rakiety (Ship 29) przez atmosferę ziemską i kontrolowane lądowanie w oceanie. Dolny stopień (Booster 11) ma natomiast wylądować na „wirtualnej wieży”, co w głównej mierze również oznacza miękkie lądowanie w wodzie.

Proces ten znacząco przybliży SpaceX do docelowego przechwytywania dolnego segmentu przez potężne, metalowe ramiona wieży Mechazilla, co według Muska, byłoby możliwe podczas piątej próby lotu. Szanse, że faktycznie uda nam się złapać wzmacniacz za pomocą ramion Mechazilli w tym roku wynoszą prawdopodobnie 80 do 90% - powiedział Musk.

Reklama

Co w kwestii zdolności do ponownego użycia górnego systemu nośnego? Elon Musk twierdzi, że przed próbą przyziemienia w Starbase, SpaceX musi przeprowadzić co najmniej dwa udane lądowania w wodzie. Być może uda się to osiągnąć w przyszłym roku. W 2025 r. odbędzie się demonstracja transferu paliwa na orbicie. Przypomnijmy bowiem, że podczas trzeciej próby lotu miała miejsce jedynie symulacja.

Z drugiej strony amerykański gigant technologiczny planuje zwiększyć produkcję segmentów systemu Starship/Super Heavy. Według zapowiedzi w tym roku powinno powstać 6 dodatkowych rakiet. Szczególnie istotne w kontekście lotu na Marsa jest przyśpieszenie procesu konstrukcji górnych stopni systemu nośnego. Elon Musk twierdzi, że w przyszłości planowana jest budowa „wielu Shipów dziennie”.

Nowy i lepszy

SpaceX zamierza docelowo rozpocząć produkcję znacznie lepszych elementów systemu nośnego Starship/Super Heavy. Przykładem ma być silnik Raptor, którego kolejne wersje będą posiadały znacznie większą siłę ciągu przy dużo prostszej budowie.

Reklama

Zmiany mają dotyczyć również całej konstrukcji rakiety, która ostatecznie będzie posiadać około 150 m wysokości. Przypomnijmy, że obecna wersja ma około 120 m. Ponadto trzecia wersja Starshipa będzie w stanie zabrać na orbitę okołoziemską około 200 t ładunku! Tego typu możliwości pozwolą na znaczne zmniejszenie ceny wynoszenia. Dane techniczne dostępne są na grafikach poniżej.

Ciekawą zapowiedzią była również planowana budowa kilku platform startowych na morzu. Docelowo SpaceX chce umożliwić wysłanie na powierzchnię Marsa około miliona ludzi i kilku milionów ton ładunku!

Opisane działania to obecnie jedynie plany SpaceX, których realizacja zależy od wielu czynników. Miliarder przyzwyczaił już nas do obietnic, które nie mają później odzwierciedlenia w rzeczywistości. Amerykańska firma przygotowuje się obecnie do czwartej próby lotu, czego przykładem był przeprowadzony test statyczny Boostera 11, który przebiegł pomyślnie.

Źródło: SpaceX / Spacenews.com

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!