Reklama

Systemy Nośne

Sukces USA. Udany debiut rakiety Vulcan

Autor. United Launch Alliance via X (dawniej Twitter)

Po długim czasie czekania system nośny Vulcan Centaur zaliczył swój pierwszy lot orbitalny! Rakieta wyniosła w przestrzeń kosmiczną m.in. lądownik księżycowy Peregrine, opracowany przez prywatną firmę Astrobotic. Duży udział w projekcie ma również NASA, która dostarczyła część ładunków, transportowanych przez Peregrine.

Reklama

W poniedziałek, 8 stycznia 2024 r. o godzinie 8:18 z Przylądka Canaveral w Stanach Zjednoczonych wystartował system nośny Vulcan Centaur, opracowany przez amerykańską firmę United Launch Alliance (ULA). Głównym celem misji Cert-1 było wyniesienie lądownika księżycowego Peregrine, który na swoim pokładzie przewozi 20 ładunków, w tym 5 przygotowanych przez NASA.

Reklama
Reklama

Lądownik Peregrine został opracowany przez prywatną firmę Astrobotic w ramach programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS), którego celem jest transport ładunków na powierzchnię Księżyca. Według Spacenews.com, amerykańska agencja kosmiczna płaci 108 mln USD za dostawę na Srebrny Glob. Misja Cert-1 obejmowała również wyniesienie w przestrzeń kosmiczną ładunek dla firmy Celestis, który jest częścią projektu kosmicznych pochówków.

Czytaj też

Vulcan Cetaur to dwustopniowa rakieta, posiadająca 61,6 m wysokości oraz 5,4 m średnicy. W dolnym stopniu znajdują się dwa silniki BE-4, opracowane przez Blue Origin i napędzane mieszanką skroplonego gazu ziemnego oraz ciekłego tlenu. Durgi stopień z kolei jest zasilany silnikiem RL-10, produkcji Aerojet Rocketdyne, na mieszankę ciekłego wodoru i ciekłego tlenu.

Autor. United Launch Alliance

System nośny poleciał w konfiguracji VC2S, czyli Vulcan Centaur wspomagany dwoma, bocznymi boosterami (SRB) na paliwo stałe oraz standardową owiewką. Warto dodać, że Cert-1 był pierwszym z dwóch lotów certyfikacyjnych, wymaganych przez NASA. Kolejna misja będzie polegać na wyniesieniu statku kosmicznego Dream Chaser.

Czytaj też

W wywiadzie dla CNBC Tony Bruno, dyrektor generalny ULA oznajmił, że firma planuje wykonanie nawet kilku startów Vulcana w 2024 r., zwiększając tempo realizowanych lotów, aby zaspokoić potrzeby klientów takich jak np. Amazon. „W 2025 r. będziemy startować nawet co dwa tygodnie.” - dodał Tony Bruno w swoim wpisie na portalu X (dawniej Twitter) z grudnia 2023 r.

Źródło: Spacenews.com / Nasaspaceflight.com / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama