Elon Musk wzywa do deorbitacji ISS. "Zalecam 2 lata od teraz"

Autor. NASA/Flickr
Elon Musk wskazał, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) powinna zakończyć swoje funkcjonowanie „tak szybko jak to możliwe”. Jego zdaniem deorbitacja międzynarodowego laboratorium powinna zostać zrealizowana w ciągu najbliższych 2 lat.
W ostatnim czasie Elon Musk podzielił się ze światem swoimi kolejnymi, kontrowersyjnymi opiniami. Jedna z nich dotyczyła przyszłości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która w dalszym ciągu pozostaje jednym z dwóch istniejących laboratoriów na orbicie okołoziemskiej. Zdaniem właściciela firmy SpaceX obiekt powinien zostać jak najszybciej zdeorbitowany, aby naukowcy mogli skupić się na eksploracji Marsa.
Wcześniejsza deorbitacja?
„Czas rozpocząć przygotowania do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ISS spełniło już swoje zadanie. Jej użyteczność jest obecnie niewielka. Lećmy na Marsa!” - napisał Musk na portalu X, którego również jest właścicielem. Wpis skomentował dziennikarz branżowy Eric Berger, który zapytał Muska o wyjaśnienie, czy oznacza to zmianę pierwotnych planów NASA.
The decision is up to the President, but my recommendation is as soon as possible.
— Elon Musk (@elonmusk) February 20, 2025
I recommend 2 years from now.
„Decyzja należy do prezydenta, ale zalecam jak najszybsze jej podjęcie. Zalecam 2 lata od teraz.” - odpowiedział Elon Musk. Warto jednak zauważyć, że firma SpaceX została zakontraktowana przez NASA do dostarczenia odpowiedniej technologii, umożliwiającej proces zdeorbitowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie wcześniej niż w 2030 roku.
Kontrakt na ten cel o wartości ponad 800 mln USD został przyznany przez NASA firmie SpaceX w czerwcu ubiegłego roku. Umowa zakłada zaprojektowanie i budowę specjalnego statku deorbitacyjnego (USDV), który w sposób bezpieczny zakończy działalność ISS.
W trakcie tego procesu pojazd odpali swoje silniki, aby znacznie spowolnić prędkość poruszania się stacji. Dzięki temu zmniejszy jej orbitę i ostatecznie doprowadzi do wejścia w atmosferę ziemską nad wyznaczonym obszarem nad Pacyfikiem.

Statek kosmiczny United States Deorbit Vehicle, oparty na użytkowanych obecnie kapsułach Dragon, ma zostać wystrzelony około rok przed planowaną deorbitacją. Obecne plany NASA wymagają, aby USDV został dostarczony do misji nie później niż w maju 2029 r. Nie wiemy dokładnie na jakim etapie prac rozwojowych jest statek i czy można byłoby przyspieszyć ten proces w celu spełnienia celu Muska, jakim jest deorbitacja ISS w 2027 r.
Wpływ Muska
Wpływ, jaki Musk obecnie ma w nowej administracji, grozi pokrzyżowaniem planów NASA dotyczących Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Agencja nie chce rezygnować z korzystania z ISS dopóki część realizowanych zadań nie będzie mogła zostać przeniesiona przynajmniej na jedną z planowanych stacji komercyjnych, aby nie powodować przestoju w realizowanych badaniach i rozwoju technologii w warunkach mikrograwitacji.
Warto zauważyć, że decyzja o wcześniejszej deorbitacji ISS skomplikowałaby również relacje z międzynarodowymi partnerami, wieloma firmami i organizacjami zaangażowanymi w działalność obiektu. Oprócz Rosji, wszyscy partnerzy zobowiązali się do uczestnictwa w podtrzymaniu korzystania z ISS do 2030 r.
Należy zastanowić się jednak, czy rzeczywiście Elon Musk będzie mieć aż taki wpływ na decyzje podejmowane przez administracje Trumpa. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na jedną z ostatnich wypowiedzi prezydenta USA, który stwierdził, że nie pozwoli, aby Elon Musk brał udział w żadnych decyzjach administracji związanych z kosmosem. Pozwoli to uniknąć „konfliktu interesu”. Szczegóły wypowiedzi dostępne TUTAJ.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
ISS powstała z połączenia amerykańskiego projektu stacji Freedom, rosyjskiego Mir-2 oraz europejskiego laboratorium Columbus. Pierwszym modułem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej był rosyjski segment o nazwie Zarja. Następnie dołączyły do niego amerykański moduł Unity oraz wcześniej wspomniana Zwiezda.
W dalszej kolejności na orbitę trafił Destiny, czyli podstawowa część naukowa ISS należąca o USA, a w późniejszych latach ISS została rozszerzona o międzynarodowe segmenty: Quest, Harmony, Columbus, Kibo, Poisk, Tranquillity, Cupola, Rasswiet, Leonardo, BEAM. Ostatnie moduły należące do Rosji - Nauka oraz Priczał - zostały zintegrowane z ISS w 2021 r.
Przez wszystkie lata swego funkcjonowania stacja gościła ponad dwustu astronautów, kosmonautów, w tym także kosmicznych turytów. Dzięki wysiłkom NASA, ESA i Roskosmosu stworzono wspólny organizm, na którym przeprowadzono wiele kluczowych badań i eksperymentów, dzięki którym możliwa jest dalsza eksploracja kosmosu oraz rozwój nowych technologii kosmicznych. Stacja od zawsze była symbolem międzynarodowej współpracy.
Źródło: Space News, Space24.pl