Reklama

Świat

Erdogan: astronauta z Turcji poleci w tym roku na ISS

Dokowanie kapsuły Dragon
Dokowanie kapsuły Dragon
Autor. NASA

W ostatnich dniach prezydent Turcji mianował pierwszego tureckiego astronautę w historii, który uda się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w listopadzie tego roku. Będzie to trzeci, prywatny lot na orbitującą placówkę, wykonany przez firmę Axiom Space. Czteroosobowa załoga misji AX-3 spędzi na międzynarodowej stacji dwa tygodnie.

Reklama

29 kwietnia br. prezydent Turcji - Recep Tayyip Erdogan po raz pierwszy wystąpił publicznie po trzydniowej przerwie spowodowanej chorobą i podczas swojego wystąpienia na targach Teknofest 2023 mianował tureckiego astronautę, który uda się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jeszcze w tym roku. Będzie nim Alper Gezeravci, czyli pilot F-16 tureckich sił powietrznych, który jak określił Erdogan, osiągnął znaczące sukcesy podczas swojej służby w dowództwie. Wytypowano także jego zastępce, którym został Tuva Cihangir Atasever, zajmujący się na co dzień rozwojem systemów nośnych w firmie Roketsan. Dwaj kandydaci zostali wybrani spośród ponad 36 tys. aplikacji.

Reklama

Według obecnych planów, pierwszy astronauta z Turcji poleci na ISS w listopadzie br. Będzie on członkiem czteroosobowej załogi prywatnej misji Ax-3, która spędzi na orbitującej placówce 14 dni. Prezydent Turcji podczas swojego wystąpienia oznajmił, że w ramach misji mianowany astronauta wykona kilkanaście różnych eksperymentów przygotowanych przez tureckie uniwersytety i instytucje badawcze. Według niego zapowiedziana misja będzie kluczową częścią planu rozwoju zdolności kosmicznych kraju, który obejmuje między innymi misje na niskiej orbicie okołoziemskie (LEO)j i Księżycu, a także rozwój systemów satelitarnych. Należy przy tym pamiętać, że Erdogan często wykorzystuje ambitne projekty technologiczne i obronne do promowania swojej reelekcji.

Czytaj też

Astronauci misji Ax-3 zostaną przeszkoleni do misji z udziałem NASA, międzynarodowych partnerów oraz firmę SpaceX, która zapewni załogowy statek kosmiczny Crew Dragon, który zabierze załogę na ISS, a także powróci z nimi na Ziemię. Szkolenia powinny się rozpocząć jeszcze wiosną br. Przypomnijmy, że 18 maja br. będziemy świadkami misji Ax-2, która rozpocznie się przy pomocy systemu nośnego Falcon 9. Misja ta również będzie historyczna, lecz w tym wypadku dla Arabii Saudyjskiej, gdyż na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci pierwsza saudyjska kosmonautka - Rayyanah Barnawi. Wśród członków załogi znajdzie się również astronauta Ali AlQarni, dzięki czemu uczyni to Królestwo jednym z niewielu krajów na świecie, które wprowadzają dwóch astronautów tej samej narodowości na pokład ISS.

Reklama

Ax-3 oraz Ax-2 (Axiom Mission) to druga i trzecia w historii prywatna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), prowadzona przez Axiom Space, czyli firmę z centralą ulokowaną w Houston w Teksasie. Axiom Space realizuje misje na zamówienie agencji kosmicznych, firm i osób prywatnych, a także pracuje nad stworzeniem następcy ISS. Poprzednia misja Axiom odbyła się w kwietniu ubiegłego roku. Na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazło się wówczas czterech astronautów-turystów, którzy rozpoczęli 10-dniowy pobyt w przestrzeni kosmicznej. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, co pozwala agencji na kontynuowanie działalności wzbogaconej o zdobyte doświadczenie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!