Reklama

Świat

NASA oferuje pomoc Brazylii

Autor. NASA

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaoferowała Brazylii swoją technologię satelitarną, aby pomóc w identyfikacji zniszczeń w amazońskich lasach deszczowych. Propozycja ze strony Billa Nelsona, będącego administratorem NASA, wypłynęła podczas jego ostatniej wizyty w tym kraju, gdzie spotkał się z kluczowymi urzędnikami państwowymi.

Reklama

Od 24 lipca br. szef NASA podróżował po Ameryce Południowej, gdzie spotykał się przedstawicielami takich krajów jak Argentyna, Brazylia oraz Kolumbia. Wydarzenia miały na celu pogłębić współpracę tych nacji z NASA m.in. w zakresie innowacji i obszarów związanych z badaniami, zwłaszcza w naukach o Ziemi, a także aby osiągnąć wspólne cele w kwestii przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Podczas wizyty w brazylijskiej agencji kosmicznej (Agência Espacial Brasileira) Bill Nelson zaoferował pomoc dla kraju w identyfikacji zniszczeń w amazońskich lasach deszczowych.

Reklama

Propozycja pomocy jest związana z powstającym, nowym satelitą NASA o nazwie NISAR, którego budowa powinna zostać ukończona do stycznia przyszłego roku. Będzie to urządzenie radarowe, którego pełna nazwa to NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar. Jak możemy wywnioskować po nazwie jest to wspólne przedsięwzięcie amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i jej indyjskiego odpowiednika ISRO. Obecny harmonogram przewiduje, że satelita trafi na orbitę w okolicach lutego 2024 r. na pokładzie indyjskiej rakiety nośnej GSLV Mk II z kosmodromu Sriharikota.

Czytaj też

Jak opisuje NASA, NISAR będzie pierwszym tego typu radarem w kosmosie, który zajmie się systematycznym mapowaniem Ziemi (w cyklu 12-dniowym), wykorzystując do tego dwie różne częstotliwości radarowe (pasmo L i pasmo S) do pomiaru zmian powierzchni naszej planety, w tym ruchów tak małych jak 1 cm. Pierwszy radar powstaje w Stanach Zjednoczonych, a drugi w Indiach. Jego przeznaczeniem będzie głównie pomóc naukowcom zrozumieć, między innymi, dynamikę lasów, terenów podmokłych i gruntów rolnych. Jego dane pomogą także w przewidywaniu zagrożeń naturalnych takich jak np. erupcję wulkanów, trzęsienia ziemi czy tsunami.

Reklama
Wizja artystyczna satelity NISAR na orbicie.
Wizja artystyczna satelity NISAR na orbicie.
Autor. NASA

W kontekście wspomnianej pomocy dla Brazylii, satelita NISAR będzie wspierał projekt o nazwie SERVIR Amazonia. Pomaga on dostarczać dane z zakresu nauk o Ziemi naukowcom i decydentom z całego obszaru Amazonii w celu rejestrowania zmian środowiskowych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Projekt pomaga przewidywać zagrożenia klimatyczne, takie jak wylesianie i brak bezpieczeństwa żywnościowego. Może również dostarczać dane pracownikom służb ratowniczych podczas klęsk żywiołowych.

Czytaj też

Brazylia obecnie wykorzystuje zobrazowania satelitarne (m.in. za pomocą chińskich satelitów), aby obserwować Amazonię. Jednak zachmurzenie często utrudnia satelitom rejestrowanie wyraźnych i aktualnych obrazów, dlatego oferowana przez NASA technologia opierająca się na syntetycznej apertury radarowej (SAR) może okazać się niezwykle pomocna. W tym momencie należy przypomnieć, że nie potrzebuje ona przejrzystego, bezchmurnego nieba do gromadzenia zdjęć – satelity wyposażone w SAR są w stanie prowadzić swoje obserwacje przez całą dobę i we wszystkich warunkach pogodowych.

Odwiedzenie krajów Ameryki Południowej przez administratora NASA owocowało także w m.in. dołączenie Argentyny do Artemis Accords. Dzięki temu porozumienie, które określa ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich liczy teraz 28 członków. W maju dokument podpisały Czechy i Hiszpania, a w czerwcu Ekwador i Indie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!