Reklama

Świat

Roskosmos: kosmonautka z Białorusi poleci na ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - moment przechwycenia statku towarowego Dragon. Fot. NASA / nasa.gov
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - moment przechwycenia statku towarowego Dragon. Fot. NASA / nasa.gov

Roskosmos poinformował, że już wkrótce dokona ostatecznego wyboru kosmonauty, a właściwie kosmonautki z Białorusi, która weźmie udział w locie na rosyjski segment Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Według obecnych planów, misja pierwszego po rozpadzie ZSRR białoruskiego kosmonauty ma odbyć się na początku 2024 r. Oprócz tego potwierdzono wcześniejsze zapowiedzi dotyczące stworzenia nowego rosyjsko-białoruskiego satelity do teledetekcji.

Reklama

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej, Jurij Borysow w zeszłym tygodniu odbył wizytę w zakładzie produkcyjnym przedsiębiorstwa "Peleng" na Białorusi, gdzie wziął udział w spotkaniu z jego kierownictwem. Podczas wydarzenia ogłoszono, że Roskosmos wkrótce rozpocznie proces zatwierdzania kandydatów na kosmonautów wybranych przez Białoruś oraz zapowiedziano projekt mający na celu stworzenie rosyjsko-białoruskiego satelity, służącego do teledetekcji o ultra-wysokiej rozdzielczości.

Reklama

Szkolenie białoruskiego kosmonauty do lotu na rosyjski segment Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) rozpoczęło się już w lutym br. i zgłosiło się do niego około 2 tysiące kandydatów. Z tej grupy wytypowano sześć kosmonautów, a właściwie kosmonautek, z których tylko jedna będzie wytypowana do konkretnej misji. Obecnie kandydatki przechodzą szkolenia, badania i testy, które ukażą najodpowiedniejszą kandydatkę. Początkowo start misji był zaplanowano na jesień br., lecz 22 lutego Roskosmos przesunął datę na początek 2024 r.

Czytaj też

Wśród wytypowanych znalazły się stewardesy linii lotniczych "Belavia Airlines" Marina Wasilewska i Wiktoria Fidrus, państwowy biegły sądowy z obwodu brzeskiego Daria Michniuk, położnik-ginekolog z miasta Baranowicze Olga Gierasimowa, chirurg dziecięcy z Republikańskiego Naukowo-Praktycznego Centrum Chirurgii Dziecięcej Anastazja Lenkowa oraz młodszy pracownik naukowy Instytutu Chemii Fizycznej i Organicznej Narodowej Akademii Nauk Olga Mastycka. Nazwisko wybranej kosmonautki powinniśmy poznać już w najbliższych miesiącach.

Reklama
Autor. Пресс-служба Президента России/Wikimedia Commons/CC 4.0

Ponadto, według państwowej korporacji, opisywane spotkanie dotyczyło m.in. realizacji bieżących programów i tworzenia obiecujących programów naukowych. Zapowiedziano stworzenie rosyjsko-białoruskiego satelity, służącego do teledetekcji o ultra-wysokiej rozdzielczości, który jak podkreślono, ma być kolejnym przykładem niezachwianej współpracy obu państw oraz potwierdzeniem wysokich standardów naukowych Białorusi. Prawdopodobnie chodzi o zapowiadanego wcześniej satelitę RBKA, który miały pójść w ślady wysłanej jeszcze w 2012 roku pierwszej jednostki satelitarnej Białorusi BKA, kojarzonej także jako BelKA.

Czytaj też

W 2015 roku ogłoszono plany dotyczące kolejnego satelity o nazwie BKA-2 o wyższej rozdzielczości niż jego poprzednik i RBKA wydaje się być właśnie wytworem tych planów. Podkreśla się, że jest to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla obu krajów, które ma zwiększyć możliwości pozyskiwania danych rozpoznania satelitarnego o wysokiej rozdzielczości. Według obecnych planów miałby zostać wyniesiony na orbitę w 2028 r. Wszystko zależy jednak od niezbędnych do tego komponentów, które w ponad 90% mają być krajowej produkcji. Okres jego działania na orbicie (o wysokości 510-520 km nad powierzchnią Ziemi) szacuje się obecnie na 7 lat.

Przypomnijmy, że w kwietniu ubiegłego roku prezydenci Rosji i Białorusi odwiedzili kosmodrom Wostocznyj i zapowiedzieli wzajemną współpracę w sektorze kosmicznym - chociażby w budowie infrastruktury kosmicznej oraz kooperacji przy rosyjskim programie księżycowym Łuna. Głowy państw zapewniły wtedy, że pomimo nałożonych sankcji, będą konsekwentnie i wytrwale realizować wszystkie plany związane z domeną kosmiczną.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama