Reklama

Świat

Włochy nawiązały kosmiczne partnerstwa

Autor. Agenzia Spaziale Italiana

Włoska Agencja Kosmiczna poinformowała o podpisaniu porozumienia pomiędzy Włochami a Koreą Południową. Umowa ma na celu wzmocnienie współpracy w zakresie opracowywania i wykorzystania nowych technologii, w tym do eksploracji i badania kosmosu, a także obserwacji Ziemi. Kilka dni wcześniej zawarto porozumienie również z Łotwą.

Reklama

W środę, 8 listopada br. Włoska Agencja Kosmiczna (Agenzia Spaziale Italiana; ASI) poinformowała o podpisanym porozumieniu pomiędzy Włochami a Koreą Południową. Jak możemy przeczytać w komunikacie, memorandum of understanding dotyczy dziedziny nauki i technologii kosmicznych. Dokument podpisali Teodoro Valente, prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz Lee Jong-ho, koreański Minister Nauki oraz Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych.

Reklama
Reklama

Podpisanie porozumienia miało miejsce podczas spotkania prezydentów obu państw. Według dostępnych informacji, współpraca będzie się odbywać w szczególności przy projektach badania i eksploracji kosmosu, obserwacji Ziemi, z naciskiem na monitorowanie środowiska i zarządzanie klęskami żywiołowymi. Dodatkowo strony mają wspólnie pracować nad technologiami radarowymi z syntetyczną aperturą (SAR), a także nad ułatwieniem wymiany handlowej.

Czytaj też

Wydarzenie skomentował prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol, który jak podaje Reuters, nazwał podpisany dokument „podstawą do współpracy przemysłowej nowej generacji między krajami”. Ponadto portal poinformował, że prezydenci zgodzili się na kooperację w rozwiązywaniu globalnych i regionalnych problemów. „Prezydent Mattarella i ja potwierdziliśmy, że bezpieczeństwo regionu Indo-Pacyfiku i Europy są nierozłączne, a w ramach takiej solidarności postanowiliśmy dalej wzmacniać wzajemną współpracę” - cytuje z kolei Korea JoongAng Daily.

Warto podkreślić, że włosko-koreańskie porozumienie o współpracy kosmicznej to kolejny w ostatnich dniach dokument, w ramach którego Rzym pozyskał nowego partnera w rozwoju nowych technologii i badań naukowych.

Autor. Agenzia Spaziale Italiana

Podczas szczytu ministerialnego Space Summit 2023 prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz Silvija Reinberga, reprezentująca Ministerstwo Edukacji i Nauki Łotwy podpisali memorandum of understanding, które jak możemy przeczytać w komunikacie, „zapewnia ramy dwustronnej współpracy w dziedzinie działalności kosmicznej do celów pokojowych, mającej na celu identyfikację obszarów wspólnego zainteresowania oraz ułatwienie wymiany informacji i promowanie wspólnych inicjatyw.”

Źródło: Agenzia Spaziale Italiana / Reuters / Korea JoongAng Daily

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!