Reklama

Strona główna

Powstanie Australijska Agencja Kosmiczna

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Minister Edukacji i senator Simon Birmingham ogłosił plan założenia przez rząd instytucji pełniącej obowiązki agencji kosmicznej. Wydarzenie to zbiegło się z Międzynarodowym Kongresem Astronautycznym (IAC), który odbywa się właśnie w Adelajdzie.

Według przemowy senatora Birminghama w trakcie 68. edycji IAC, Australijska Agencja Kosmiczna ma stanowić ważny podmiot w zakresie tworzenia regulacji prawnych, koordynacji wysiłków narodowych przedsiębiorstw astronautycznych oraz współpracy międzynarodowej.

Attache obrony, nauki i technologii ambasady Australii w USA, Jan Drobik, przekazał mediom informację, że oficjalny akt założycielski agencji będzie miał miejsce w trakcie waszyngtońskiej konferencji na temat zminimalizowania problemu kosmicznych śmieci.

Australijscy oficjele z ministrem Birminghamem na czele potwierdzają, że rząd nie jest jeszcze całkowicie gotów do włączenia agencji w struktury administracji, lecz ogłoszenie tej nowiny musiało nastąpić właśnie w trakcie IAC w Adelajdzie, któremu to wydarzeniu towarzyszył w Australii duży entuzjazm. Warto zauważyć, że ta decyzja rządu zbiegła się nie tylko z Kongresem ale także z 50. rocznicą wystrzelenia pierwszego asutralijskiego satelity na orbitę. Dało to Australii trzecie miejsce w kosmicznym wyścigu, zaraz po ZSRR i USA.

Wszystkie te fakty mogą wywołać zaskoczenie, że Australia jako jedyne duże, silnie rozwinięte państwo do tej pory nie posiadało żadnego odpowiednika agencji kosmicznej. Teraz nastąpił czas na zmiany i wedle słów p.o. Ministra Przemysłu, Innowacji i Nauki senator Michaelii Cash, instytucja tego typu ma zadbać, aby “Australia posiadała długotrwałą strategię rozwoju i eksploracji kosmosu”.

Początkowy budżet agencji ma wynieść 1 000 000 AUD (w przybliżeniu 800 000 USD). Jest to szczególnie dobra informacja dla Jaya Weatherill, premiera stanu Australia Południowa. Wyraził się bardzo pochlebnie o planach założenia agencji kosmicznej, gdyż w tej części Australii skupiona jest większość przemysłu aeronautycznego i astronautycznego.

Australijska administracja za przykład dobrej współpracy agencji kosmicznej z rządem i przemysłem astronautycznym podawała leżącą niedaleko Nową Zelandię, o której sukcesach najlepiej mogą świadczą sukcesy firmy Rocket Lab. Rząd Malcolma Turnbulla chce uniknąć modelu agencji, która organizuje największe misje w dziedzinie eksploracji kosmosu zamiast pełnić ważną rolę rozwojową dla przedsiębiorstw oraz pośredniczyć pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym.

Maksymilian Augustyn

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!