Reklama

Rynek globalny

Forum Gospodarcze Polska-Korea. Szansa dla polskiego przemysłu

Autor. Wojciech Kaczanowski/Space24.pl

W piątek (14 lipca br.) w Warszawie odbyło się Forum Gospodarcze Polska-Korea, w którym udział wzięli przedstawiciele największych firm z Polski i Korei Południowej z różnych gałęzi gospodarki. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów na temat współpracy, przedstawienia ofert, a także omówienia planów na przyszłość. Szczególnie ważnym elementem wydarzenia, z punktu widzenia pasjonatów tematyki kosmicznej, był panel dotyczący współpracy w zakresie informatyki, sztucznej inteligencji (AI) oraz technologii kosmicznych.

Reklama

W piątek, 14 lipca br. w Warszawie miało miejsce Forum Gospodarcze Polska-Korea, w którym udział wzięli przedstawiciele największych firm z różnych gałęzi gospodarki oraz instytucji państwowych z Polski i Korei Południowej. Warto również zauważyć, że gośćmi honorowymi byli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Republiki Korei Yoon Suk-yeol. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów na temat współpracy, przedstawienia ofert, a także omówienia planów na przyszłość. Szczególnie ważnym elementem wydarzenia, z punktu widzenia pasjonatów przestrzeni kosmicznej, był panel The Age of AI - Cutting-edge Technology Cooperation - in quest for the bleeding edge, dotyczący współpracy w zakresie informatyki, sztucznej inteligencji (AI) oraz technologii kosmicznych.

Reklama
Reklama

Moderatorem panelu była Patrycja Skoczek, pełniąca funkcję szefa Działu Marketingu i Komunikacji w Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, natomiast jako prelegenci udział wzięli: Piotr Cywiński, szef Działu Sprzedaży i Komercjalizacji w Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki; Paweł Leszcz, Head of Product w VIGO Photonics; Gung Seon RYU, CEO firmy Kakao Mobility; Jae IL SON, CEO firmy Hanwha Aerospace oraz Sangyoung OH, Country Manager w Comarch Korea.

Czytaj też

Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel firmy Comarch Korea, który przedstawił historię firmy oraz opisał współpracę z polskimi przedsiębiorstwami, szczególnie w zakresie telekomunikacji. Jak zauważył, firmy z Korei Południowej bardzo szybko się rozwijają, dysponują dużym doświadczeniem i potencjałem w zakresie nowych technologii. Szczególnie wartymi uwagi są projekty z zakresu sieci 5G. Sangyoung OH, przedstawiając Comarch Korea zauważył, że jedną z największych zalet firmy jest umiejętność szybkiego dostosowywania się do nowych wyzwań i wykorzystywania pojawiających się szans.

Następnie głos zabrał CEO Hanwha Aerospace, Jae IL SON, który odniósł się do współpracy z polskimi podmiotami w dwóch obszarach. W pierwszej kolejności przemysł kosmiczny, który jest jednym z najbardziej rozwijających się w Korei Południowej. Prelegent przedstawił ostatni sukces, którym było pomyślne wystrzelenie rakiety nośnej Nuri (KSLV-2), która wyniosła na docelową orbitę osiem ładunków użytecznych, wśród których najważniejszym był satelita z radarem z syntetyczną aperturą (SAR) o nazwie NEXTSat-2. Jae IL SON zauważył, że zabezpieczenie zdolności do wynoszenia satelitów jest niezwykle istotny w obecnych czasach. Prelegent podkreślił również, że w kosmosie jest ogromny potencjał nie tylko jeśli chodzi o naukę, technologie, ale również w przypadku wytwarzania różnego rodzaju produktów w kosmosie. Zwrócił uwagę, że Polska może być zainteresowana współpracą z podmiotami z koreańskiego sektora kosmicznego.

Hanwha Aerospace aktywnie działa również w przemyśle lotniczym, opracowywania nowych technologii oraz naprawy poszczególnych komponentów. Jako przykład projektu prowadzonego obecnie przez koreański podmiot jest lekki samolot Butterfly, a więc elektryczny samolot pionowego startu i lądowania. Szczególnie ważną zapowiedzią, która padła ze strony prelegenta był plan utworzenia wspólnego centrum naukowo-badawczego zarówno w kontekście przemysłu lotniczego, jak i branży kosmicznej.

Czytaj też

Na przedstawioną ofertę z radością zareagował Piotr Cywiński, który stwierdził, że jako instytucja nauk stosowanych, Łukasiewicz chce współpracować z koreańskimi podmiotami, które jak widać mają bogaty wachlarz ofert. Polski podmiot ma duże doświadczenie w pracach nad m. in. lekkimi samolotami, dronami i komponentami do tego typu urządzeń, więc kooperacja z Hanwha Aerospace może skutkować rozwojem przemysłu w obu krajach.

Jak zaznaczył Piotr Cywiński, Łukasiewicz chce współpracować z najlepszymi firmami w Polsce i za granicą, a działanie to jest oparte na trzech filarach. Pierwszy z nich to kooperacja przy danym projekcie, np. z dziedziny high-tech. Kolejny to organizacja wspólnych grup badawczych, w których eksperci skupiają swoją uwagę nad daną kwestią badawczą, a nie całym projektem. Trzeci filar natomiast to wymiana badaczy, naukowców pomiędzy podmiotami z różnych gałęzi gospodarki oraz instytutów naukowych. Polski podmiot posiada doświadczenie również w branży kosmicznej, w tym opracowywania technologii do satelitów, detektorów, które są w stanie dostrzec to, co niewidzialne dla ludzkiego oka. Instytut szczególnie liczy na współpracę z Hanwha Aerospace oraz Kakao Mobility.

Czytaj też

W dalszej kolejności głos zabrał CEO Kakao Mobility, Gung Seon RYU. Firma jest liderem w opracowywaniu pojazdów autonomicznych w Korei Południowej, a współpracę z Polską postrzega wielowymiarowo. Kooperacja bowiem może przebiegać również na płaszczyźnie kultury, networkingu itp. Prelegent dodał, że dla wielu Koreańczyków Polska wciąż jest krajem odległym, ale wielu obywateli tego państwa chce poznać nasz kraj. Wspólna współpraca może to ułatwić, jeśli wyjdziemy poza zakres biznesu, przemysłu i pojazdów autonomicznych, które są mocną stroną Kakao Mobility.

Głos zabrał również Paweł Leszcz z VIGO Photonics, którzy opisał doświadczenia firmy z zakresu współpracy z NASA. Przykładem są detektory wykorzystane przy misji marsjańskiego łazik Curiosity lub do systemu monitorowania środowiska na pokładzie statku kosmicznego Orion, biorącego udział w amerykańskim programie Artemis, którego celem jest powrót człowieka na Księżyc.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Markus

    Tego dokładnie potrzebujemy - nie jesteśmy już więcej w stanie konkurować tanią siłą roboczą (Ukraińcy nas zniszczą w tym zakresie), musimy jak najszybciej wejść na inny poziom, zaawansowanych technologii.

Reklama