Reklama

Rynek globalny

Prezydent Korei w Polsce. Kosmos wśród tematów rozmów

Autor. Jakub Szymczok/KPRP

W piątek (14 lipca br.) w Warszawie odbędzie się Forum Gospodarcze Korea-Polska, w którym udział wezmą przedstawiciele polskich i koreańskich władz oraz środowisk biznesowych obu państw. Warto zauważyć, że gośćmi honorowymi wydarzenia będą Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol, któremu według portalu Puls Biznesu, będzie towarzyszyć 89 przedstawicieli koreańskich firm. Jednym z poruszanych tematów podczas wizyty będzie także współpraca obu narodów w branży kosmicznej.

Reklama

Jak powiedział dziennikowi Puls Biznesu wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak, z prezydentem Republiki Korei przyjeżdża 89 koreańskich firm. Jednocześnie dodał, że w Polsce działa prawie 600 podmiotów z kapitałem koreańskim, w tym ponad 100 to fabryki.

Reklama
Reklama

Puls Biznesu zaznaczył, że w zaplanowanym na piątek Forum Gospodarczym Korea-Polska weźmie udział ponad 260 osób reprezentujących polskie firmy i ponad 120 przedstawicieli koreańskiego biznesu, m.in.: LG, Hanwha, LS, Samsung Electronics, Samsung C&T, SK iTechnology, Hyundai E&C, Hyundai Engineering, Hyundai Rotem, LG Energy Solution, Lotte Fine Chemical, Hanwha Aerospace, HD Hyundai Site Solution, Kakao Mobility, Enerbility Doosan, Daewoo E&C, Kolon Global, Hana Bank, HD Hyundai Construction Equipment, Naver, LG Global Strategic Development Institute, Shinhan Bank, Woori Bank czy Kookmin Bank.

Czytaj też

"W forum będą uczestniczyć prezesi i wiceprezesi 89 koreańskich firm, w tym 24 dużych, a także 41 małych i średnich oraz 17 korporacji i instytucji. Ponad 60 proc. delegacji stanowią firmy działające w obszarach odnawialnych źródeł energii, elektromobilności i infrastruktury. W czwartek i piątek zostanie podpisanych ponad 30 porozumień w takich obszarach jak: zaawansowane technologie, energetyka, w tym nuklearna, dekarbonizacja przemysłu, finansowanie projektów infrastrukturalnych, energetyka odnawialna, branża kosmiczna oraz projekty w ramach odbudowy Ukrainy" – powiedział "Pulsowi Biznesu" Piechowiak.

Dziennik przypomniał, że Republika Korei jest jednym z największych pozaeuropejskich inwestorów zagranicznych w Polsce. Od stycznia 2002 r. do sierpnia 2022 r. Polska Agencja Inwestycji i Handlu wsparła 64 inwestycje bezpośrednie z tego kraju o wartości 6,4 mld euro, tworzące 28,8 tys. miejsc pracy. Obecnie agencja prowadzi 15 projektów koreańskich o łącznej wartości 4 mld euro. Dzięki nim może powstać 5765 miejsc pracy - czytamy.

Czytaj też

Jak mogliśmy się dowiedzieć, jednym z poruszanych tematów podczas forum będzie branża kosmiczna, która jest obecnie jedną z najbardziej rozwojowych gałęzi gospodarki. Wagę technologii kosmicznych dostrzegają również decydenci polityczni w Korei Południowej. W kwietniu br. na łamach naszego portalu informowaliśmy o szczegółach budżetu Korei Południowej na 2023 r., który uwzględnia 674 mln USD na działania tj., rozwój krajowego przemysłu kosmicznego, opracowanie rakiety nośnej nowej generacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa państwa przy wykorzystaniu technologii kosmicznych. Kwota ta jest znacznie wyższa od tej z ubiegłego roku i 2021 r.

Największa część budżetu, czyli 450 mln USD, została skierowana na rozbudowę przemysłu kosmicznego, w tym szczególnie na rozwój cywilnych satelitów i opracowanie państwowego systemu nawigacji satelitarnej, który służyłby również podmiotom komercyjnym, niekoniecznie związanym z przemysłem kosmicznym. Inwestycja ta zapewni nowe miejsca pracy oraz pozwoli opracować niezbędne technologie do rozwoju przedsiębiorstw z innych sektorów gospodarki.

Czytaj też

Warto również zauważyć, że niektóre podmioty z polskiego sektora kosmicznego nawiązały już kontakt z podmiotami koreańskimi, czego doskonałym przykładem jest porozumienie o współpracy pomiędzy Creotech Instruments i Hanwha Systems. Celem kooperacji jest wykorzystanie potencjału technologicznego partnerów dla stworzenia wspólnej oferty produktowej dla sektora militarnego i przemysłowego. Zakres działalności firmy obejmuje m.in. technologie obronne mające zastosowanie na lądzie, morzu, w przestrzeni powietrznej oraz w komosie – dostarczając m.in. elektrooptykę i sensory podczerwieni dla średnich i dużych satelitów zwiadowczych.

Źródło: PAP / Space24 / Creotech Instruments

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!