Reklama

Rynek globalny

Postępy w budowie stacji kosmicznej Gateway

Autor. NASA

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o postępach w pracach nad stacją kosmiczną Gateway, która zostanie umieszczona na orbicie Księżyca. Jest to kluczowy obiekt w programie Artemis, w ramach którego będą wykonywane załogowe misje na Srebrny Glob, oraz docelowo budowa na jego powierzchni stałej placówki badawczej.

NASA od lat pracuje nad uruchomieniem pierwszej stacji kosmicznej na orbicie księżycowej. Chodzi o stację Gateway, która będzie punktem wypadowym dla astronautów wykonujących załogowe misje na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi. W ostatnich dniach amerykańska agencja kosmiczna poinformowała o postępach w projekcie, które przybliżają zaangażowany zespół do wystrzelenia pierwszych elementów.

Reklama

Z komunikatu NASA dowiadujemy się, że moduł HALO (Habitation and Logistics Outpost) jest o krok bliżej wystrzelenia, ponieważ w jego przypadku zakończono już prace spawalnicze. Odbywały się one w turyńskim zakładzie przemysłowym firmy Thales Alenia Space. Przypomnimy, że HALO to jeden z czterech modułów, w których astronauci będą mieszkać, prowadzić badania naukowe i przygotowywać się do misji na powierzchnię Księżyca.

Teraz zespół przeprowadzi testy wytrzymałościowe, aby zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa modułu. Jeśli zakończą się one pomyślnie moduł uda się do USA, gdzie firma Northrop Grumman dokona ostatecznego wyposażania przed wystrzeleniem na orbitę Księżyca wraz z modułem Zasilania i Napędu (Power and Propulsion Element; PPE). Ten segment jest kluczowy dla całości placówki, gdyż będzie m.in. utrzymywał właściwą orientację stacji oraz umożliwiał wykonywanie manewrów na orbicie.

Reklama

Wyniesienie pierwszych elementów stacji Gateway zostanie przeprowadzone za pomocą systemu nośnego Falcon Heavy od firmy SpaceX z Przylądka Canaveral na Florydzie. Kontrakt na ten cel został przyznany firmie Elona Muska w 2021 r., a jego łączna wartość wyniosła 322 mln USD. Po raz pierwszy placówka zostanie wykorzystana podczas misji Artemis IV, którą zaplanowano na 2028 r. Termin ten zapewne ulegnie jednak zmianie ze względu na opóźnienia w całym programie Artemis.

Autor. NASA

Obliczona na około 40 t stacja Gateway będzie obejmować głównie: moduły mieszkalne dla załogi, systemy zasilania, napędowe, moduły logistyczne, systemy łączności, ramię robotyczne i porty dokujące. Nie jest przeznaczona do stałego zamieszkania, ale będzie mogła pomieścić 4-osobowe załogi przez okres od jednego do trzech miesięcy.

Reklama

Za opracowanie modułu HALO odpowiada firma Northrop Grumman (kontrakt o wartości 187 mln USD), natomiast za PPE odpowiada Maxar Technologies (kontrakt o wartości 375 mln USD). Partnerami projektu są także Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CAS), Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) i Centrum Kosmiczne Mohammeda Bin Rashida ze Zjednoczonych Emiratach Arabskich (MBRSC).

Źródło: NASA/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!