Reklama

Prywatna stacja kosmiczna nabiera kształtów

Autor. Vast on X

Firma Vast poinformowała o postępach prac nad budową pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej. Z przekazanych informacji wynika również, że pierwszy moduł stacji Haven-1 zostanie umieszczony na orbicie rok później, niż było to dotychczas planowane.

W pierwszym tygodniu lutego br. firma Vast opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie modułu kwalifikacyjnego stacji kosmicznej Haven-1 w trakcie testów. Zostały one przeprowadzone w kalifornijskim mieście Mojave. Zaprezentowany segment został poddany rygorystycznym próbom sprawdzającym wytrzymałość na wysokie ciśnienie. Moduł musiał przetrwać symulowane obciążenia przez 48 godzin.

Reklama

Z przekazanych informacji wynika, że testy modułu kwalifikacyjnego zakończyły się pomyślnie. W trakcie próby wystąpił jednak wyciek, natomiast w oficjalnym oświadczeniu firma opisała, że problem ten nie był znaczący. „Nieszczelności była niezauważalna” - opisało Vast. W najbliższym czasie moduł przejdzie jeszcze serię kolejnych testów, natomiast już teraz rozpoczęto produkcję głównej konstrukcji do lotu. „Jesteśmy na dobrej drodze, aby ukończyć ją do lipca 2025 r.” - poinformowano w komunikacie.

W związku z tym Vast poinformował także o nowym harmonogramie projektu. Dotychczas spodziewano się, że do wyniesienia centralnego modułu stacji Haven-1 dojdzie jeszcze w sierpniu w 2025 r. Firma poinformowała jednak, że będzie to możliwe najwcześniej w maju 2026 r. Systemem nośnych, który został przeznaczony do tego zadania jest rakieta Falcon 9 firmy SpaceX.

YouTube cover video

Pierwsza załoga miałaby polecieć do stacji Haven-1 na statku kosmicznym Crew Dragon nie wcześniej niż pod koniec czerwca 2026 r. Stacja jest skierowana do użytkowania przez firmy prywatne oraz agencje kosmiczne. Placówka o objętości 80 m3 (w tym 45 m3 przestrzeni mieszkalnej) będzie w stanie pomieścić 4-osobową załogę na 2-tygodniową misję. Więcej szczegółów, w tym wizualizacja wyglądu wnętrza znajduje się pod załączonym linkiem.

Reklama

To dopiero początek

Postępy prac w zakresie projektu stacji Haven-1 mają na celu zdobycie doświadczenia na potrzeby większej stacji kosmicznej Haven-2. Firma planuje zaproponować placówkę do drugiej fazy programu NASA Commercial Low Earth Orbit Destinations. Jest to program polegający na wspieraniu prac nad projektami, które mogą zastąpić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Przypomnijmy, że obecnie użytkowane laboratorium na orbicie zakończy swój żywot około 2030 r.

Planowana stacja Haven-2 będzie znacznie większa niż Haven-1, czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Projekt zakłada stworzenie konstrukcji składającej się łącznie z 8 modułów o średnicy 4.4 m i długości 16 m (plus stacja dokująca). Objętość całego obiektu ma wynosić 611 m3. Dla porównania ISS posiada 388 m3.Dzięki temu Haven-2 będzie mogła pomieści łącznie 12-osobową załogę.

Haven-2, stacja kosmiczna, kosmos, VAST, USA, astronauta
Wizualizacja stacji kosmicznej Haven-2 od firmy VAST.
Autor. VAST

W tym przypadku oczekuje się, że pierwszy moduł stacji zostanie wystrzelony na orbicie jeszcze przed 2030 r. Ze względu na większy rozmiar modułów, niż w przypadku Haven-1, potrzebna do tego będzie większa rakieta. Dlatego też do budowy stacji Haven-2 ma zostać wykorzystany system nośny Falcon Heavy. Transport załóg do obiektu będzie odbywać sięnajprawdopodobniej za pomocą wahadłowców Dream Chaser firmy Sierra Space oraz statków Dragon.

Reklama

Zastąpić ISS

Opisywane projekty nie są jedynymi, które dotyczą zbudowania prywatnej stacji kosmicznej. NASA nie planuje obecnie stricte państwowej placówki orbitalnej i pozostawia tutaj pole do działania firmom prywatnym. Jednocześnie prowadzone są prace nad następującymi projektami:

  • Orbital Reef opracowywana przez Blue Origin oraz Sierra Space
  • Starlab od Voyager Space oraz koncernu Airbus;
  • stacja kosmiczna firmy Axiom Space.

Warto nadmienić, że w planach NASA znajduje się również korzystanie z planowanej w ramach amerykańskiego programu Artemis stacji orbitalnej Gateway. Placówka będzie znajdować się jednak na orbicie Księżyca. Zostanie ona opracowana przez międzynarodowe podmioty zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.

Źródło: Vast, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama