Sektor krajowy

Milionowa inwestycja w polską spółkę Thorium Space

Fot. Thorium Space

Fundusz Smartlink Partners, współtworzony przez polskich przedsiębiorców dokonał pierwszej inwestycji podpisując umowy ze spółką Thorium Space. Smartlink zainwestuje 4 mln zł w producenta rozwiązań komunikacyjnych i łącznościowych dla branży kosmicznej.

Działalność Thorium Space polega na rozwoju macierzy mikrofalowych wykorzystujących technologię AESA w pasmach radiowych Ku, Ka i E-Band oraz na produkcji gotowych modułów telekomunikacyjnych do płaskich terminali segmentu naziemnego FPA oraz satelitarnych payloadów komunikacyjnych do zastosowań na różnych orbitach LEO/MEO/GEO.

Fot. Thorium Space

Fundusz Smartlink Partners jest kolejnym dużym inwestorem, który dołącza do grona akcjonariuszy Thorium Space, dzięki pozyskanym środkom będziemy mogli zintensyfikować komercjalizację naszych produktów na rynkach międzynarodowych szczególnie w Europie, współpracując przy tym z globalnymi graczami w branży Space. - powiedział Paweł Rymaszewski, pomysłodawca, założyciel i Prezes Thorium Space.

Czytaj też

Precyzyjne elektroniczne kierowanie wiązką fal radiowych zmniejsza znacząco możliwość przechwycenia przesyłanych danych oraz podnosi odporność na zakłócenia intencjonalne w stosunku do rozwiązań opartych o bardziej klasyczną technologię. Jest to szczególnie ważne w sytuacji trwających obecnie konfliktów i napięć geopolitycznych. 

Nasz zespół to interdyscyplinarna grupa kilkudziesięciu inżynierów technologii kosmicznych oraz specjalistów z różnych dziedzin – połączonych wspólnym celem, jakim jest wniesienie znaczącego wkładu w rozwój światowego rynku technologii kosmicznych i transmisji satelitarnej. Thorium Space pracuje nad projektami, które faktycznie przyczyniają się do rozwoju naszego potencjału w ultra zaawansowanych technologiach w skali globalnej. Jednocześnie opracowane rozwiązania składają się na produkty, które już są przetestowane i wdrażane, ciesząc się szerokim zainteresowaniem klientów i partnerów z branż. - dodał Rymaszewski.

Czytaj też

Smartlink Partners to fundusz venture capital, który wykorzystuje synergię płynącą z połączenia kompetencji inwestycyjnych osób zarządzających z wiedzą i doświadczeniem czołowych polskich przedsiębiorców (w tym tych skupionych w strukturach Corporate Connections, obecnie w Polsce najprężniej działającej pod kątem biznesowym organizacji skupiającej właścicieli dużych firm). Dzięki temu unikalnemu połączeniu fundusz może selekcjonować do portfela spółki, które mają niezwykły potencjał wzrostu, a jednocześnie dzięki sieci kontaktów skutecznie wspierać je na rynku i w sferze finansowej w osiąganiu sukcesu ułatwiając relacje biznesowe i przekazując cenny know-how.

Inwestycja w Thorium Space wpisuje się idealnie w strategię inwestycyjną Smartlink Partners VC, zgodnie z którą wspieramy kwotami do 2 mln EUR spółki, również z branży deeptech i space tech, które mają już zaawansowane technologicznie produkty idealnie pasujące do rynku, na którym działają i są w fazie szybkiego wzrostu lub skalowanie ich biznesu, nie tylko w Polsce jest wysoce prawdopodobne. Taką spółką jest Thorium Space, której rozwiązania są wysoce pożądane przez producentów satelitów oraz operatorów na całym świecie. - informuje Bartłomiej Kurylak, Partner zarządzający Smartlink Partners, oraz CFO JR Holding ASI SA.

Czytaj też

Smartlink Partners ASI został formalnie zarejestrowany w maju 2023 r., wspiera wybrane przez zespół zarządzający przedsiębiorstwa z szeroko pojętej branży digital business (w tym m.in. SaaS, AI software, marketplace), renewable energy oraz deeptech (w tym także spacetech oraz greentech), w fazie rozwoju od seed, poprzez growth do rundy A kwotami do 2 mln EUR. Thorium Space jest pierwszą inwestycją funduszu.

Źródło: Smartlink Partners

Czytaj też

Komentarze