Reklama

Sektor krajowy

Szczegółowe rozpoznanie z orbity. Nowy tryb obrazowania od ICEYE

Autor. ICEYE

Polsko-fińskie przedsiębiorstwo ICEYE wprowadza nowy tryb obrazowania – Dwell Fine. Pozwoli on na lepsze zrozumienie warunków panujących w terenie, na powierzchni planety. Umożliwi także szczegółowe rozpoznanie struktur stworzonych przez człowieka na tle naturalnego otoczenia.

Implementacja trybu Dwell Fine bazuje na wcześniejszych doświadczeniach firmy zebranych przy wdrażaniu trybów Spot Fine – w czerwcu 2023 r. oraz Dwell, uruchomionego również w roku 2023. Przy rozdzielczości zobrazowań na poziomie 50 cm Dwell Fine pozwoli na uzyskiwanie jeszcze większej szczegółowości od standardowych produktów Dwell.

Reklama

Nowe rozwiązanie przyniesie odbiorcom pogłębione zrozumienie okoliczności zmieniających się na powierzchni Ziemi. Pozwoli identyfikować konkretne modele samolotów stojących na lądzie i statków na morzu. Będzie też stanowić narzędzie dedykowane szczegółowej eksploracji wytworów człowieka – takich jak pojazdy czy budynki – zlokalizowanych pośród naturalnego tła, na które składają się przykładowo korony drzew czy innego rodzaju roślinność.

Opracowany przez ICEYE tryb Dwell Fine stanowi unikalne rozwiązanie na rynku komercyjnie dostępnych zobrazowań SAR. Zasada jego działania polega na tym, że krążący wokół Ziemi satelita skupia swoje sygnały radarowe na obszarze zainteresowania przez całe 25 sekund, podczas gdy dla standardowego zobrazowania typu Spot, dzieje się to przez 10 sekund. To właśnie dzięki tej wydłużonej akwizycji użytkownicy trybu Dwell Fine mogą określić kształt kadłuba zaparkowanego samolotu, jego skrzydeł, stabilizatorów i silników.

Reklama

Mogą także rozpoznać wąskie obiekty, takie jak linie energetyczne i anteny, czy, przykładowo, ocenić zakres i charakter uszkodzeń infrastruktury cywilnej. Krótkie filmy wideo, tworzone z wielu obrazów pozyskanych w ramach usługi Dwell Fine, pomogą wykrywać ruch, kierunek poruszania się i prędkość statków.

Przy swoich licznych praktycznych zastosowaniach tryb Dwell Fine pozwala identyfikować różnice pomiędzy obiektami naturalnymi i stworzonymi przez człowieka. Fakt, że zdjęcia w trybie Dwell są wykonywane z wielu różnych kątów, daje szansę by dostrzegać obiekty sztuczne poprzez luki w listowiu i między drzewami.

Autor. ICEYE [iceye.com]

ICEYE, właściciel i operator największej na świecie konstelacji satelitów SAR, po raz pierwszy uruchomił tryb Dwell w maju 2023 roku. Wprowadzając tryb Dwell Fine niecały rok później, ICEYE podkreśla swoje zaangażowanie w ciągłe tworzenie innowacji na rzecz obsługi użytkowników z sektora prywatnego i publicznego na całym świecie, oferując najbardziej zaawansowane i najwyższej jakości komercyjne możliwości obserwacji Ziemi i dostarczanie obrazów satelitarnych SAR.

Reklama

John Cartwright, starszy wiceprezes ICEYE i dyrektor ds. produktów związanych z danymi, powiedział:Dwell to topowa światowa zdolność, która wraz z wprowadzeniem Dwell Fine została jeszcze ulepszona. Wyostrzenie rozdzielczości z jednego metra do 50 centymetrów pozwala uzyskać satelitarne obrazy SAR o niezwykłej wyrazistości. To – w połączeniu ze zdolnością satelitów ICEYE do spoglądania na dowolne miejsce na Ziemi z rewizytą co kilka godzin, w dzień i w nocy oraz przy każdej pogodzie – umożliwia wykrywanie zmian z nieosiągalną wcześniej precyzją”.

Anteny radarowe ICEYE są jedynymi w swoim rodzaju pośród satelitów SAR. Są one kontrolowane przez oprogramowanie w celu kierowania wiązek radarowych do obszarów zainteresowania w zależności od bieżących potrzeb. Ta technologia daje unikalne możliwości w sektorze i zapewnia większą wszechstronność w doborze trybów obrazowania – od niezwykle szczegółowego spojrzenia na mniejsze obszary w trybie Dwell Fine do widoków obejmujących dziesiątki tysięcy kilometrów kwadratowych.

Źródło: ICEYE

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    Czy jak zakupię akcje np Microsoftu,to będzie to Polsko-amerykańska firma?

Reklama