Reklama

Komunikacja

"Nowy etap" Turcji. Oto pierwszy krajowy satelita komunikacyjny

Satelita Turksat 6A umieszczony na geostacjonarnej orbicie transferowej.
Satelita Turksat 6A umieszczony na geostacjonarnej orbicie transferowej.
Autor. Screen z wideo SpaceX via X

Władze Turcji poinformowały o wystrzeleniu we wtorek pierwszego satelity komunikacyjnego krajowej produkcji, który został wyniesiony na orbitę przez rakietę amerykańskiej firmy SpaceX, Falcon 9. Turksat 6A ma służyć m.in. do transmisji programu telewizyjnego, a pierwszy sygnał otrzymano zgodnie z planem 67 minut po wystrzeleniu satelity.

Turcja przy wykorzystaniu zasobów krajowych wyprodukowała ponad 81 proc. podsystemów, oprogramowania i satelitarnych stacji naziemnych na potrzeby projektu 6A, który ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszego kraju w przestrzeni kosmicznej” - oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Satelita został wyniesiony przy pomocy niezawodnej rakiety Falcon 9 od amerykańskiej firmy SpaceX. Start odbył się we wtorek 9 lipca br. o godzinie 1:30 czasu polskiego z Przylądka Canaveral na Florydzie. Ładunek został umieszczony na geostacjonarnej orbicie transferowej, aby przy wykorzystaniu siników pokładowych przenieść się na orbitę geostacjonarną.

Zdaniem prezydenta wystrzelenie satelity oznacza otwarcie dla kraju „nowego etapu” w produkcji urządzeń do badania kosmosu.

Reklama

Minister transportu i infrastruktury Abdulkadir Uraloglu powiedział, że Turksat 6A umożliwi przeniesienie komunikacji i transmisji telewizyjnych na „bezpieczniejszy, lepszy poziom”. Satelita umożliwi dotarcie sygnału z Turcji także do Indii, Indonezji, Malezji i Tajlandii - pisze agencja Reutera.

Turcja już wcześniej wystrzeliwała satelity za pomocą rakiet firmy SpaceX. Uraloglu powiedział, że starania o stworzenie krajowego satelity trwały 10 lat, a dzięki sukcesowi Turcja dołączyła do grona 10 państw, które dokonały tego wcześniej.

Reklama

Jak wspomniano, Turksat 6A jest pierwszą jednostką, której komponenty zostały wyprodukowane „przy wykorzystaniu zasobów krajowych”. Warto bowiem zauważyć, że poprzednie satelity telekomunikacyjne Turcji zostały zbudowane przez podmioty zagraniczne. Do tego grona zaliczyć można Turksat 3A zbudowany przez Thales Alenia Space, Turksat 4A i 4B przez Mitsubishi Electric Corporation oraz Turksat 5A i 5B zbudowany przez Airbusa.

Źródło: PAP / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!