Reklama

Komunikacja

Siły Kosmiczne USA chcą rozszerzyć konstelację MUOS

Autor. Lockheed Martin

Amerykańskie Siły Kosmiczne planują wydłużyć żywotność swojej konstelacji satelitów telekomunikacyjnych MUOS (Mobile User Objective System) o kolejne lata. Chcą tego dokonać poprzez zakup dwóch nowych urządzeń, na które trzeba będzie przeznaczyć ok. 50 mln USD.

Reklama

Wraz z końcem marca tradycyjnie została ogłoszona propozycja budżetu na rok fiskalny 2023. W dokumencie znalazł się m.in. zapis mówiący o przeznaczeniu sumy 46,8 mln USD na sfinansowanie zakupu dwóch nowych satelitów komunikacyjnych w celu wydłużenia żywotności konstelacji telekomunikacyjnej Sił Kosmicznych USA (U.S. Space Force - USSF).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Konstelacja MUOS powstawała w latach 2012-2016 i służy amerykańskim siłom zbrojnym na zapewnienie nieprzerwanego i szyfrowanego dostępu do mobilnej łączności (transmisja audio, video) pozwalając na obsługę użytkowników rozsianych w dowolnym punkcie na Ziemi. Istniejący system MUOS składa się z czterech aktywnych satelitów i jednego zapasowego znajdującego się także na orbicie. Cechują się obsługą pasma od 300 MHz do 3 GHz. Zastępują one konstelację UFO (Ultra High Frequency Follow-On) rozmieszczoną na początku lat dziewięćdziesiątych, charakteryzującą się mniejszymi zdolnościami niż MUOS.

Za produkcję urządzeń owej konstelacji odpowiada firma Lockheed Martin. Ich operatorem początkowo była amerykańska marynarka wojenna (US Navy), lecz w ciągu ostatnich tygodni projekt został oficjalnie przejęty przez USSF.

Czytaj też

Nowo zakupione satelity mają cechować się znacznie wyższą mocą i lepszymi możliwościami komunikacyjnymi niż te, które zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną do tej pory. Według obecnych planów program zakłada wyniesienie owych urządzeń w okolicach 2030 r. Ostatni satelita omawianej konstelacji - MUOS-5 - znalazł się na docelowej orbicie 24 czerwca 2016 r., dzięki systemowi nośnemu Atlas V. Całkowity koszt programu MUOS szacuje się na 7,3 mld USD.

Czytaj też

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama