Reklama

Komunikacja

Udany lot rakiety SpaceX. Co planuje Elon Musk w 2024?

Screen z video SpaceX
Screen z video SpaceX
Autor. SpaceX via X (dawniej Twitter)

SpaceX, amerykańska firma należąca do Elona Muska, wyniosła w przestrzeń kosmiczną satelitę komunikacyjnego, należącego do szwedzkiej firmy Ovzon. Start rakiety nośnej Falcon 9 jest drugą misją SpaceX w 2024 r. oraz kolejnym krokiem do spełnienia ambitnego celu - ustanowienia nowego rekordu firmy w liczbie lotów orbitalnych.

Reklama

W czwartek, 4 stycznia br. o godzinie 00:04 czasu polskiego z Przylądku Canaveral na Florydzie system nośny Falcon 9 wyniósł na orbitę geostacjonarną satelitę telekomunikacyjnego Ovzon 3. Jednostka została skonstruowana przez amerykańską firmę Maxar Technologies dla szwedzkiego operatora świadczącego usługi komunikacyjne - Ovzon.

Reklama
Reklama

Według dostępnych informacji lot przebiegł bez komplikacji. Pierwszy stopień Falcona 9 powrócił na Ziemię około 8 minut po starcie, natomiast drugi segment umieścił ładunek użyteczny na geosynchronicznej orbicie transferowej około 30 minut później. Producent satelity potwierdził nawiązanie łączności z urządzeniem, które wykorzystując pokładowy układ napędowy przemieści się na orbitę geostacjonarną. Usługi od Ovzon 3 powinny być świadczone w połowie br.

Czytaj też

Szwedzka firma musiał sprostać wielu wyzwaniom. Według Spacenews.com, firma zamówiła satelitę od Maxar Technologies w 2018 r., natomiast produkcja została opóźniona w wyniku pandemii COVID-19. Problemy związane były również ze zmianami operatorów systemów nośnych. Pierwotnie miał być to Falcon Heavy, następnie Ariane 5, a ostatecznie Falcon 9.

Rakieta Falcon 9 z satelitą komunikacyjnym Ovzon 3
Rakieta Falcon 9 z satelitą komunikacyjnym Ovzon 3
Autor. Ovzon

Jesteśmy niezmiernie dumni z faktu, że Ovzon 3 to pierwszy szwedzki satelita do komunikacji geostacjonarnej finansowany ze środków prywatnych, jaki kiedykolwiek został wystrzelony.” - stwierdził Per Norén, dyrektor generalny Ovzon, w komunikacie prasowym firmy.

Ścisła współpraca z naszymi partnerami Maxarem i SpaceX zaowocowała, pomimo opóźnień i niefortunnych okoliczności związanych z pandemią, doszło do skutku i jesteśmy wdzięczni wszystkim osobom, które niestrudzenie współpracowały przy projektowaniu, budowie, ukończeniu i wystrzeleniu satelity w ciągu ostatnich kilku lat.” - dodał.

Czytaj też

Warto zauważyć, że 2023 r. był rekordowy dla firmy Elona Muska pod względem liczby przeprowadzonych startów. Szczególny wkład miał system nośny Falcon 9, który jest obecnie najbezpieczniejszą, operacyjną rakietą, wynoszącą w kosmos zarówno ładunki użyteczne, jak i ludzi. Według danych przedstawionych przez portal Nasaspaceflight.com, firma Elona Muska zrealizowała 96 startów, z których każdy zakończył się sukcesem.

Według Space.com, na tej liczbie nie kończą się ambicje SpaceX. „Patrząc na przyszły rok, chcemy zwiększyć liczbę startów do około 12 lotów miesięcznie, czyli 144 (rocznie - red.)” – powiedział Bill Gerstenmaier, wiceprezes ds. konstrukcji i niezawodności lotów w SpaceX, podczas przesłuchania przed Podkomisją ds. Przestrzeni Kosmicznej i Nauki Senatu USA w 2023 r.

Źródło: Spacenews.com / Space.com / Ovzon / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!