Reklama

Komunikacja

Widziane z orbity: zaćmienie Słońca "okiem" Starlinka

Zaćmienie Słońca widoczne z pokładu satelity Starlink
Zaćmienie Słońca widoczne z pokładu satelity Starlink
Autor. SpaceX

W poniedziałek 8 kwietnia br. na Ziemi widoczne było zaćmienie Słońca. To niezwykłe zjawisko przyciągnęło uwagę wielu zainteresowanych, nie tylko miłośników astronomii. Zaćmienie można było obserwować na różne sposoby, ale szczególnie ciekawy okazał się widok z orbity, uzyskany z satelity Starlink oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Wraz z początkiem bieżącego tygodnia na Ziemi widoczne było pierwsze od 2017 r. zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca. Ponownie udało się dokonać spektakularnych nagrań oraz fotografii, które zapiszą się w historii. Najlepsze warunki do obserwowania zjawiska były z obszaru Meksyku, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. W przypadku Europy można było zobaczyć jego częściową formę np. z Islandii, Irlandii i fragmentu Hiszpanii.

Reklama

Zaćmienia Słońca występują w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem i przesłania całkowicie lub częściowo tarczę słoneczną. Co ciekawe, w tym roku moment ten został zarejestrowany również z orbity przez satelitę Starlink, a dokładniej przez specjalną kamerę na nim umieszczoną. Firma SpaceX pochwaliła się unikalnym nagraniem znad Ziemi, które ukazuje ciemną plamę poruszającą się po powierzchni Ziemi.

Starlink to budowana przez firmę SpaceX konstelacja satelitarna, która ma zapewnić globalny dostęp do szybkiego Internetu, zwłaszcza w miejscach, które dotąd były odcięte od dostępu do tradycyjnych połączeń internetowych. Obecnie w przestrzeni okołoziemskiej znajduje się ponad 5,6 tys. operacyjnych jednostek. Przypomnijmy, że dzięki usłudze Starlink mogliśmy również obserwować w czasie rzeczywistym trzeci lot testowy rakiety Starship, a szczególnie moment ponownego wejścia w atmosferę górnego stopnia (Ship 28).

Reklama

Równie ciekawe nagranie otrzymaliśmy również z kamery znajdującej się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak podkreśliła agencja kosmiczna NASA, jest to właśnie widok, którego mogli doświadczyć astronauci znajdujący się obecnie na pokładzie placówki badawczej orbitującej na wysokości ponad 400 km nad powierzchnią Ziemi.

Wracając do opisywanego zjawiska, następna okazja do zobaczenia zaćmienia Słońca, zdaniem ekspertów jeszcze ciekawszego i dłuższego, nastąpi w 2027 roku. Będzie przechodziło przez północną część Afryki, łącznie z Egiptem. W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 r. (Suwałki, Sejny), a następne będzie w 2135 r. Wcześniej w latach 2075 i 2093 czekają nas w Polsce zaćmienia obrączkowe.

Źródło: Space24.pl, PAP

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!