SATELITY
Korea Północna ponownie spróbuje wystrzelić satelitę wojskowego
Korea Północna poinformowała Japonię, że planuje podjąć drugą próbę wystrzelenia satelity rozpoznawczego w okresie do 31 sierpnia br. Informacja wywołała natychmiastowe potępienie ze strony Seulu i Tokio, gdyż ponownie jest to wyraźne naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Południowokoreańskie media poinformowały, że Korea Północna wysłała władzom Korei Południowej i Japonii informacje, która dotyczy przeprowadzenia drugiej próby wyniesienia wojskowej jednostki satelitarnej na orbitę okołoziemską. Okno startowe trwa do 31 sierpnia br. i co ciekawe zbiega się w czasie ze wspólnymi ćwiczeniami wojsk USA i Korei Płd. Dodano także, że wyznaczono trzy przewidywane strefy, gdzie mogą opaść resztki komponentów rakietowych. Pierwsza z nich znajduje się na zachód od Półwyspu Koreańskiego, druga na Morzu Wschodniochińskim, a trzecia na wschód od wyspy Luzon na Filipinach.
Doniesienia wywołały natychmiastowe potępienie ze strony Seulu i Tokio, ponieważ jest to wyraźne naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdyż jak w przypadku pierwszej próby, która miała miejsce pod koniec maja br., do wyniesienia ładunku w postaci satelity rozpoznawczego zostanie wykorzystana technologia rakiet dalekiego zasięgu. "Takiego aktu nigdy nie można usprawiedliwić żadnymi wymówkami wysuniętymi przez Koreę Północną" – powiedział Lim Soo-suk, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Seulu. Zarówno władze Korei oraz Japonii zaznaczają, że "zagraża to regionalnemu pokojowi i stabilności".
Czytaj też
Ogłoszenie przez Koreę Północną o wystrzeleniu satelity nastąpiło zaledwie kilka dni po trójstronnym szczycie, na którym przywódcy Korei Południowej, USA i Japonii potwierdzili swoje zobowiązanie do wzmocnienia bezpieczeństwa i współpracy wojskowej w celu przeciwdziałania zagrożeniom nuklearnym i rakietowym ze strony Korei Północnej. Dodatkowo, wielu ekspertów zwraca uwagę na to, że 9 września w Korei Płn obchodzona będzie 75. rocznica utworzenia państwa, dlatego wystrzelenie satelity ma na celu osiągnięcie zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych planów.
Przypomnijmy, że podczas majowej próby, nie udało się z powodzeniem wynieść zapowiadanego satelity. W oświadczeniu opublikowanym w mediach państwowych Korea Północna przyznała, że jej rakieta z satelitą rozpoznawczym, zwanym także szpiegowskim, spadła do morza u zachodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego po tym, jak straciła ciąg po rozdzieleniu pierwszego i drugiego stopnia.
Czytaj też
Wojskowy satelita rozpoznawczy, zwany także szpiegowskim jest jednym z kilku zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia, które dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un zamierza, wbrew rezolucjom ONZ, wprowadzić do swojej armii, obok pocisków wielogłowicowych, atomowego okrętu podwodnego, międzykontynentalnego pocisku balistycznego na paliwo stałe i pocisku hipersonicznego. W ostatnich miesiącach poinformowano również o testach podwodnego drona, zdolnego do przeprowadzenia ataku jądrowego. Warto pamiętać, że Korea Północna przeprowadziła w ubiegłym roku rekordową liczbę prób rakietowych i kontynuuje je również w roku bieżącym.
Źródło: The Korea Herald, Space24.pl