Reklama

Obserwacja Ziemi

Chińskie satelity szpiegowały ćwiczenia wojskowe wokół Australii

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Zachodnie media donoszą, że Chińska Republika Ludowa wykorzystuje ponad 300 satelitów obserwacyjnych do szpiegowania ćwiczeń morskich Malabar oraz manewrów Talisman Sabre. To kolejny przykład wzrastającego znaczenia przestrzeni okołoziemskiej jako obszaru służącego do prowadzenia rozpoznania i tym samym wsparcia działań wojskowych.

Reklama

Z ostatnich informacji wynika, że setki chińskich satelitów do obserwacji Ziemi wykonywały regularne przeloty nad Australią, zbierając informacje wywiadowcze na temat wojskowych działań szkoleniowych z udziałem Stanów Zjednoczonych i innych partnerów regionalnych w ramach manewrów morskich "Malabar". Zachodnie media powołując się na dane uzyskane przez australijską firmę ABC (Australian Broadcasting Corporation), poinformowały, że miały zostać do tego wykorzystane zarówno satelity geostacjonarne, jak i te znajdujące się na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Reklama

Dane uzyskane przez ABC szczegółowo opisują pełną skalę chińskiego nadzoru nad ćwiczeniami wojskowymi "Talisman Sabre", a także ćwiczeniami morskimi "Malabar". Według raportu, australijska firma zbrojeniowa EOS Space Systems śledziła w lipcu br. trzy chińskie satelity na orbicie geostacjonarnej manewrujące poniżej równika w celu monitorowania odbywających się manewrów z udziałem wojsk USA, Australii, Japonii i oddziałów kilkunastu innych krajów.

Czytaj też

Z obserwacji wynikało, że satelity Shiyan 12-01, Shijian-17 i Shijian-23, manewrowały nad obszarami Australii, gdzie odbywały się wspomniane ćwiczenia. W raporcie zostało opisane, że od czasu rozpoczęcia ćwiczeń Malabar (10 sierpnia br.) śledzono setki niewielkich satelitów na niskiej orbicie, które wykazywały dużą aktywność, wykonując tysiące przelotów nad kontynentem australijskim i koncentrując się na aktywności okrętów wojennych wokół Sydney Harbour. "Widzieliśmy ponad 300 satelitów badających działania naziemne, a liczba przelotów przekroczyła 3000 od początku ćwiczeń Malabar skupionych wokół obszaru zatoki Sydney Harbour." - powiedział James Bennett z EOS Space Systems.

Reklama
Ruch satelitów na niebie, do wielu dołączyły trzy chińskie satelity szpiegowskie - fot. Wikipedia
Ruch satelitów na niebie, do wielu dołączyły trzy chińskie satelity szpiegowskie - fot. Wikipedia

Dodał on także, że chińskie satelity znajdujące się nad Australią zapewniają Pekinowi niezwykle szczegółową i stałą obserwację tego, co dzieje się na kontynencie i na morzu. Jak opisuje firma, obserwacje aktywności jednostek satelitarnych Chińskiej Republiki Ludowej zostały zebrane za pomocą teleskopów stacjonujących niedaleko Canberry (stolica Australii) i w mieście Learmonth, które znajduje się w zachodniej części kraju. Pozyskane informacje były w następnej kolejności analizowane przez personel firmy EOS w celu dokładnej identyfikacji satelitów i ich torów lotu. Co ciekawe, Departament Obrony odmówił podania szczegółów na temat tego, w jaki sposób monitoruje i łagodzi wszelkie zagrożenia stwarzane przez znaczną aktywność chińskich satelitów nad Australią.

Czytaj też

Chińska Republika Ludowa z roku na rok zwiększa ilość satelitów w przestrzeni okołoziemskiej i tym samym swoje możliwości w domenie kosmicznej, co stwarza zagrożenie dla interesów Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. W marcu br. szef dowództwa komponentu INDOPACOM oznajmił w swoim przemówieniu, że rosnąca liczba satelitów Chin jest zaprojektowana w taki sposób, aby znajdować, śledzić i niszczyć jednostki USA oraz urządzenia sojusznicze, natomiast nie można zapominać, że działa to w dwie strony, dlatego podobne wypowiedzi możemy usłyszeć także od przedstawicieli chińskiego wojska czy władz w Pekinie.

Warto zaznaczyć, że Pentagon zdecydowanie zwiększył wnioskowane kwoty na Pacyficzną Inicjatywę Odstraszania. W propozycji budżetowej wnioskuje się o 9,1 mld USD. W dokumencie czytamy, że aby utrzymać przewagę militarną nad Chinami, wnosi się o duże inwestycje w zintegrowaną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, operacyjną efektywność energetyczną, a także w zapewnienie dominacji w powietrzu i na morzu oraz w amunicję, w tym hipersoniczną.

Źródła: ABC , The Print, Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    Dziwne gdyby nie szpiegowały. Czasy gdy można było śmiać się z chińskich uczonych dawno minęły.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!