Nawigacja
SpaceX pomoże Europie w wyniesieniu satelitów Galileo
Amerykańska firma SpaceX porozumiała się z Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w kwestii wyniesienia na orbitę okołoziemską czterech nowych jednostek geo-nawigacyjnych Europejskiego Systemu Nawigacji Satelitarnej - Galileo. Wystrzelenia satelitów w przestrzeń okołoziemską mają nastąpić w przyszłym roku.
Jak poinformował dziennik „The Wall Street Journal”, firma Elona Muska - SpaceX porozumiała się z Europejską Agencją Kosmiczną w kwestii wyniesienia na orbitę nowych satelitów Europejskiego Systemu Nawigacji Satelitarnej - Galileo. Jest to spowodowane brakiem odpowiednich zdolności wynoszenia ładunków na orbitę, z którym zmaga się obecnie Europa. Porozumienie będzie musiało zostać jeszcze potwierdzone przez Komisję Europejską, natomiast powinno się to zadziać maksymalnie do końca tego roku.
Na podstawie umowy firma SpaceX przeprowadzi dwa starty (po dwa satelity na start) systemu nośnego Falcon 9, które mają odbyć się w nadchodzącym roku. WSJ opisało, że europejscy urzędnicy nie są zadowoleni z faktu, iż są w tym momencie uzależnieni od amerykańskiego giganta technologicznego, natomiast pozostają w tej kwestii bez alternatywnego rozwiązania. Europejska rakieta Ariane 6 doświadcza kolejnych opóźnień w programie rozwojowym, choć ESA pozostaje optymistycznie nastawiona do testowego lotu w 2024 r.
Czytaj też
Nie można zapominać, że satelity Galileo są kluczowymi jednostkami dla Europy. Europejski System Nawigacji Satelitarnej pozwala przede wszystkim na uniezależnienie się od amerykańskiego systemu GPS. Jest także konkurentem dla chińskiego systemu Beidou, a także rosyjskiego systemu GLONASS. Warto zaznaczyć, że opisywane misje będą historyczne, gdyż to pierwszy przypadek, gdy europejskie satelity Galileo zostaną wystrzelone w przestrzeń kosmiczną z terytorium Stanów Zjednoczonych. Poprzednie wyniesienia były realizowane z kosmodromu w Gujanie Francuskiej, za pomocą rakiet Sojuz oraz Ariane 5.
Obecnie na orbicie znajduje się 28 satelitów opisywanej sieci. Nowe jednostki mają zwiększyć precyzję pozycjonowania i umożliwią świadczenie bardziej niezawodnych usług. Działający od 2016 roku system Galileo (początkowo obejmujący tylko niektóre funkcjonalności) świadczy usługi, z których korzysta według danych Komisji już blisko 2 mld użytkowników na całym świecie. Szacuje się, że na świecie sprzedano dotąd ponad 2,4 mld smartfonów obsługujących system Galileo, a od kwietnia 2018 r. wszystkie nowe modele samochodów w Unii Europejskiej są wyposażone w technologię eCall, która wykorzystuje funkcjonalności opisywanego systemu.
Czytaj też
Warto pamiętać, że to Komisja Europejska zarządza operacyjnie systemem Galileo, delegując EUSPA kompetencje w zakresie nadzorowania operacji i świadczenia usług użytkowych. Jednocześnie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) występuje tutaj w roli organizacji projektującej, koordynującej i doglądającej realizacji technicznej programu oraz nadzorującej rozwój satelitów i działanie segmentu naziemnego.