Reklama

Obserwacja Ziemi

Iran: drugi wojskowy satelita na orbicie

Przygotowania do debiutu rakiety Qased z satelitą Noor-1. Fot. Tasnim News Agency (CC BY 4.0)
Przygotowania do debiutu rakiety Qased z satelitą Noor-1. Fot. Tasnim News Agency (CC BY 4.0)

Irańskie władze potwierdziły wyniesienie na niską orbitę okołoziemską wojskowego satelity Noor-2. Jest to drugie urządzenie z serii małych satelitów obsługiwanych przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, będące następcą pierwszego wojskowego sputnika z tego kraju wystrzelonego w 2020 r.

Reklama

Gwardia Rewolucyjna Iranu oświadczyła, że wystrzelenie drugiego satelity zakończyło się powodzeniem. Amerykański system śledzący ruch obiektów na orbicie potwierdziły tą informację. Potwierdzono także wysokość orbity - ok. 500 km nad Ziemią.

Reklama

Start został przeprowadzony dnia 8 marca br. o godz. 6:06 czasu polskiego z poligonu Szahrud w północno-wschodniej części kraju. Ładunek w postaci niewielkiego satelity wojskowego (o masie ok. 45 kg), z oznaczeniem Noor-2 został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przy pomocy irańskiej rakiety nośnej Qased, której był to tym samym drugi udany lot w przestrzeń kosmiczną. Za przeprowadzenie udanej operacji ma odpowiadać Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

Czytaj też

Według dostępnych informacji wynika, że lot omawianego ładunku na orbitę o inklinacji 58,3° zajął ok. 8 min. Rządowa Agencja Informacyjna Islamskiej Republiki podała do informacji, że Noor-2 jest satelitą rozpoznawczym, który może prowadzić obserwacje zarówno terenu Iranu jak i innych państw nad którymi obiekt będzie w danym momencie przelatywał. Agencja poinformowała również, że odebrano pierwsze sygnały z opisywanego instrumentu.

Reklama

Satelita jest następcą wystrzelonego w kwietniu 2020 r. Noor-1. Została ona umieszczona na właściwej pozycji dzięki rakiecie nośnej Qased. Następcą zawiera ulepszenia wynikające z doświadczeń Iranu zebranych podczas ostatnich nieudanych startów. Charakteryzuje się również wydłużonym okresie trwania misji - ten ma wynosić do trzech lat.

Noor-1 był ostatnim satelitą, którego Iran wystrzelił z powodzeniem. Ostatni start rakietowy został przeprowadzony przez Iran w grudniu 2021 r. jednak zakończył się niepowodzeniem w związku z niemocą w osiągnięciu wymaganej prędkości orbitalnego. Umieszczenie w przestrzeni kosmicznej drugiego satelity wojskowego jest sporym postępem Iranu w kwestii wykorzystania domeny kosmicznej do własnych potrzeb, głownie z dziedziny militarnej. Jest to też działanie budzące obawy państw ościennych odnośnie rozwoju programu nuklearnego i rakietowego tego kraju.

Czytaj też

Stany Zjednoczone twierdzą, że irańska technologia umieszczania satelitów na orbicie może być "zasłoną dymną" dla programu rozwoju pocisków balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Teheran konsekwentnie zaprzecza, jakoby jego aspiracje do wystrzelenia satelity stanowiły przykrywkę dla rozwoju pocisków dalekiego zasięgu i twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. Xzibit

    Rok 2352 - pierwszy polski satelita wojskowy na orbicie i to w najbardziej optymistycznym założeniu :)

  2. rozczochrany

    Iran wystrzelił drugiego satelitę wojskowego własnej konstrukcji. A Polska? Jak wypada Polska przy Iranie? Kiedyś polskie firmy budowały rafinerie, drogi i rurociągi w krajach bliskiego wschodu. Oni poszli do przodu a my się cofnęliśmy w wyniku zmian politycznych. Było 30 lat na to by zbudować silne polskie państwo. Zmarnowano ten czas i roztrwoniono to co mieliśmy. Jak bardzo upadłym cywilizacyjnie i technicznie jesteśmy państwem. To powinno dać do myślenia nam obywatelom i polskim politykom.

Reklama