Reklama

Obserwacja Ziemi

Korei Płn: wystrzelenie satelity szpiegowskiego ponownie nieudane

Fot. KCNA
Fot. KCNA

Druga próba wystrzelenia satelity szpiegowskiego zakończyła się niepowodzeniem z powodu błędu, który wystąpił podczas trzeciej fazy lotu - podała w czwartek rano czasu lokalnego rządowa agencja KCNA.

Reklama

Jak poinformowały północnokoreańskie media, pierwsza i druga faza lotu rakiety przebiegły normalnie. Do błędu doszło jednak w systemie awaryjnego odpalania podczas trzeciej fazy lotu. Rakieta spadła do morza. Wystrzelenie rakiety wywołało ostrzeżenie w Japonii. Mieszkańcom najbardziej wysuniętej na południe prefektury Okinawa nakazano ukrycie się w pomieszczeniach. Ostrzeżenie zostało odwołane kilka minut później.

Reklama

Korea Północna stara się umieścić na orbicie swojego pierwszego wojskowego satelitę szpiegowskiego. Reżim Kim Dzong Una chce w ten sposób monitorować ruchy wojsk amerykańskich i południowokoreańskich.

Czytaj też

Wcześniej zapowiedź Korei Południowej o zamiarze wystrzelenia satelity wywołały natychmiastowe potępienie ze strony Seulu i Tokio, ponieważ jest to wyraźne naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdyż jak w przypadku pierwszej próby, która miała miejsce pod koniec maja br., do wyniesienia ładunku w postaci satelity rozpoznawczego została wykorzystana technologia rakiet dalekiego zasięgu. "Takiego aktu nigdy nie można usprawiedliwić żadnymi wymówkami wysuniętymi przez Koreę Północną" – powiedział Lim Soo-suk, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Seulu. Zarówno władze Korei oraz Japonii zaznaczyły, że "zagraża to regionalnemu pokojowi i stabilności".

Reklama

Wystrzelenie miało miejsce kilka dni po trójstronnym szczycie, na którym przywódcy Korei Południowej, USA i Japonii potwierdzili swoje zobowiązanie do wzmocnienia bezpieczeństwa i współpracy wojskowej w celu przeciwdziałania zagrożeniom nuklearnym i rakietowym ze strony Korei Północnej. Po nieudanej próbie, Korea Północna poinformowała, że trzecie podejście zostało zaplanowane na październik br.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!