Obserwacja Ziemi
Maxar wznowił dostarczanie zdjęć satelitarnych Ukrainie

Amerykańska firma Maxar Technologies przywróciła Ukrainie dostęp do zdjęć satelitarnych. Kilka dni temu usługa została zawieszona przez rząd Stanów Zjednoczonych.
Z najnowszych informacji wynika, że Ukrainie przywrócono dostęp do danych satelitarnych firmy Maxar Technologies, które są pozyskiwane w ramach usługi Global Enhanced GEOINT Delivery (GEGD). Tym samym ukraińskie wojsko ponownie zyskało możliwość wykorzystania zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości do działań obronnych.
Informacje na ten temat zostały przekazane przez portal Militarnyi. Źródło opisało, że 12 marca br. użytkownicy usługi oferowanej przez Maxar Technologies otrzymali odpowiednie powiadomienia e-mail od amerykańskiej firmy, które potwierdziły przywrócenie dostępu do danych satelitarnych. Jest to jeden z efektów ukraińsko-amerykańskich rozmów pokojowych, które odbyły się 11 marca w Arabii Saudyjskiej.
Przypomnijmy, że kilka dni temu rząd Stanów Zjednoczonych zawiesił pomoc wojskową i wywiadowczą dla Kijowa. W wyniku tej decyzji Ukraina straciła m.in. dostęp do zdjęć satelitarnych firmy Maxar Technologies, które odgrywają niezwykle istotną rolę w obronie kraju od samego początku rosyjskiej inwazji. Dzięki ostatnim negocjacjom Amerykanie zadeklarowali przywrócenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w tym wymiany danych wywiadowczych.
Maxar restores Ukrainian access to satellite imagery
— Clash Report (@clashreport) March 12, 2025
American aerospace company Maxar has resumed access for Ukrainian users to the Global Enhanced GEOINT Delivery (GEGD) program.
Ukrainian accounts were temporarily suspended due to what Maxar described as an “administrative… pic.twitter.com/U6ISjMniyS
Warto zauważyć, że firma Maxar Technologies to jeden z głównych dostawców komercyjnych zdjęć satelitarnych dla ukraińskich użytkowników. Nie jest jednak jedynym, gdyż pomoc w tym zakresie od początku rosyjskiej inwazji zapewnia m.in. również polsko-fińska spółka ICEYE. Podmiot ten współpracuje z ukraińskim wywiadem wojskowym (HUR). Przykładowe szczegóły tej współpracy znajdą Państwo pod załączonym linkiem.
Cenna lekcja
Opisywana sytuacja to bardzo ważna lekcja dla reszty świata, która pokazuje czym może skutkować uzależnienie kraju w tak istotnym obszarze od dostawców zewnętrznych. Należy zwrócić uwagę na to, że dane dostarczane przez amerykańską firmę były wykorzystywane przez Ukrainę np. do przeprowadzania kluczowych ataków na strategiczne cele w Rosji. W wyniku zawieszenia tych usług przez amerykański rząd możliwości obronne Ukrainy zostały poważnie osłabione.
Wojna za wschodnią granicą Polski od samego początku udowadnia kluczową rolę danych wywiadowczych, które są pozyskiwane przez satelity. Obecnie na rynku działa wiele firm, które oferują swoje usługi komercyjne w tym zakresie. Jednak niezwykle ważne jest to, aby takie kraje, jak np. Polska, budowały swoją niezależność, korzystając z rozwiązań dostępnych na rodzimym rynku.
Na przykładzie Ukrainy widać, co może wydarzyć się w przypadku, gdy nasz „dobry partner” nagle stwierdzi, że jednak nie ma interesu nam pomagać. Dane satelitarne są w dzisiejszych czasach niezbędne dla bezpieczeństwa narodowego, dlatego też systemy zapewniające takie usługi powinny być budowane w oparciu o rodzime technologie. Dzięki temu nikt z zewnątrz nie będzie mógł decydować o tym, kiedy będzie można z nich korzystać.
Stefan1
Czyżby USA podążały śladami rosji w kwestiach dotrzymywania umów?
rED
"Dopóki trawa rośnie, dopóki rzeki płyną"...