Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: katastrofa humanitarna w Strefie Gazy

Zniszczenia w Gazie po bombardowaniu przez Izrael.
Zniszczenia w Gazie po bombardowaniu przez Izrael.
Autor. Prachatai / Flickr

Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy staje się coraz poważniejsza z uwagi na bombardowania miast oraz masowe przesiedlenia ludzkości. Jednym z najbardziej dotkniętych miejsc jest miasto Rafah w południowej części Strefy Gazy, w którym znajduje się około 1,5 mln uchodźców. Kryzys został ukazany na zdjęciach satelitarnych od firmy Planet Labs.

W trwającej wojnie między Izraelem a Hamasem w krytycznej sytuacji znajduje się ludność cywilna. Szczególnie widać to na przykładzie sytuacji w Rafah w południowej części Strefy Gazy, gdzie obecnie znajduje się około 1,5 mln uchodźców. Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w piątek, 9 lutego br., że zarządził przygotowanie planu ewakuacji Rafah przed atakiem na to miasto. Netanjahu oświadczył, że w Rafah konieczne jest przeprowadzenie „zmasowanej operacji”, która doprowadzi do „zapaści” Hamasu.

Krytycznie o działaniach Izraela wypowiedziały się, m. in. szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell. „Powtarzam ostrzeżenie kilku państw członkowskich UE, że izraelska ofensywa na Rafah doprowadziłaby do nieopisanej katastrofy humanitarnej i poważnych napięć z Egiptem” – napisał Borrell na platformie X. „Wznowienie negocjacji w sprawie uwolnienia zakładników i zawieszenia działań wojennych to jedyny sposób na uniknięcie masakry” – dodał.

Czytaj też

Josep Borrell w wystąpieniu po spotkaniu z przedstawicielami Agencji ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA), podkreślił, że państwa które to robią, w tym również Stany Zjednoczone, powinny zrezygnować z dostaw broni dla Izraela, ponieważ tylko w ten sposób można zapobiec zabijaniu tak wielu cywilów.

Reklama

Krytyczne stanowisko w stosunku do wspomnianego nakazu przygotowania planu ewakuacji Rafah wyraziła również Amnesty International. Decyzja Netanjahu, według organizacji, wywołała panikę wśród uchodźców. „Taka operacja będzie miała katastrofalne skutki dla ponad miliona ludzi - w zdecydowanej większości przesiedleńców - którzy żyją w Rafah w rozpaczliwych warunkach, ściśnięci w przepełnionych obszarach, prowizorycznych namiotach i szkołach lub śpią na ulicach, nie mając dokąd pójść.” - czytamy w komunikacie na platformie X.

Czytaj też

Dr Jacek Raubo, analityk portalu Defence24.pl stwierdził, że Strefa Gazy jest nadal objęta silnymi walkami z Hamasem. Obecnie nadal prowadzone są zróżnicowane działania wojskowe wpisujące się w operację antyterroystyczną Izraelskich Sił Obronnych (Cahal). „Dla palestyńskiej ludności cywilnej istnieje szereg zagrożeń. Przede wszystkim będących naturalną pochodną skomasowania ludności cywilnej na granicy z Egiptem, szczególnie jeśli chodzi o miasto Rafah. Cywile uciekali ze stref wskazanych przez izraelski Cahal jako rejony walk właśnie na południe Gazy. Co więcej, naturalna pochodną działań w Gazie jest przeciążenie struktur szpitali i generalnie opieki medycznej” - skomentował.

Reklama

Dr Raubo zauważył również, że wyzwaniem jest również aprowizacji ludności oraz uzyskania niezbędnych kanałów dystrybucji wody pitnej. Świadectwem tego są m.in. jordańskie zrzuty pomocy humanitarnej. „Równocześnie należy zaobserwować, że w dużych skupiskach ludności kamuflują swoją obecność struktury terrorystyczne, w tym Hamasu. Narażając tego rodzaju miejsca na ataki izraelskie.” - dodał.

Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się zakończenia walk?

Możliwe, że widzimy powolny koniec głównej operacji lądowo-powietrzno-morskiej w Strefie Gazy, charakteryzującej się dużym udziałem sił ciężkich Cahalu. Lecz pełne zakończenie działań zbrojnych nie jest możliwe z kilku powodów.” - stwierdził analityk Defence24.pl. Wyzwania wskazane przed dr Raubo to, m. in. dalsze przetrzymywanie przez terrorystów izraelskich zakładników, kontynuowanie ostrzałów rakietowych Izraela przez struktury terrorystyczne z obszarów Gazy. „Stąd też, bez eliminacji obu trudno przypuszczać, aby Cahal, Szin Bet zaprzestały swej aktywności bezpośrednio w Gazie, szczególnie przy dotychczasowej skali zaangażowania wojska oraz służb specjalnych.” - dodał dr Jacek Raubo

Czytaj też

Wywiad satelitarny odgrywa niezwykle ważną rolę w toczących się wojnach oraz wydarzeniach na całym świecie. Dzięki niemu dostarczane są cenne dane w postaci zobrazowań, ale jednostki znajdujące się na orbicie ułatwiają również komunikację czy też nawigację. Wykorzystanie satelitów jest bardzo dobrze widoczne w trwającej wojnie na Bliskim Wschodzie oraz Ukrainie.

Źródło: PAP / Space24.pl / Defence24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    A kogo to obchodzi, wystarczy że wyrazi się apel lub ubolewanie. Bo przecież nie można zbrodniarzom z Izraela otwarcie grozić sankcjami , wstrzymaniem dostaw uzbrojenia finansowania i blokadą SWIFT.

Reklama