Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: Rosjanie wzmacniają obronę Krymu

Satellite imagery depicting the damage at the Saki AB, Crimea. That airbase was also protected by the Russian S-400 systems.
Satellite imagery depicting the damage at the Saki AB, Crimea. That airbase was also protected by the Russian S-400 systems.
Autor. MAXAR TECHNOLOGIES

Obszary Ukrainy, na których toczona jest wojna były wielokrotnie opisywane na łamach naszego portalu, natomiast w ostatnim czasie w Internecie pojawiły się zdjęcia satelitarne okupowanego od 2014 r. Krymu. Według dostępnych danych, Rosjanie wycofali część sprzętu wojskowego z magazynów znajdujących się na północy okupowanego półwyspu. Ponadto została rozpoczęta budowa infrastruktury obronnej na tym obszarze.

Reklama

Krym jest okupowany przez wojska rosyjskie od 2014 r., natomiast ostatnie doniesienia z frontu o możliwej wiosennej kontroofensywie wojsk ukraińskich spowodowały wzmożone działania Rosjan na Krymie. Jednym z dowodów są zdjęcia satelitarne porównujące stan rosyjskiej bazy wojskowej w północnej części Krymu, które udostępnił w ostatnim czasie Brady Africk, analityk American Enterprise Institute, na swoim profilu w serwisie Twitter. Według eksperta liczba sprzętu wojskowego znajdującego się w bazie wojskowej na północy Krymu w marcu została znacznie zredukowana w porównaniu do stanu na luty br.

Reklama
Reklama

Zdjęcia satelitarne wykonane 25 lutego br. pokazują dużą ilość sprzętu wojskowego znajdującego się w bazie wojskowej w północnej części Krymu. Według informacji przekazanych przez zagraniczne media magazyny mogły służyć do przechowywania czołgów, wozów opancerzonych lub artylerii. Około miesiąc później, 28 marca br. radar satelity wykrył, że większość sprzętu wojskowego została wycofana z opisywanego terytorium.

Zobrazowania dostępne są pod podanym linkiem

Czytaj też

Szczególnie dobrze widać to na zdjęciach opracowanych przez analityka American Enterprise Institute oraz zdjęciach dostarczonych przez firmę Maxar Technologies, czyli jednego z największych operatorów sieci satelitów obserwacyjnych i dostawców zobrazowań satelitarnych na świecie, dla Washington Post. 11 lutego br. satelity obrazujące pokazały dużą liczbę rosyjskiego sprzętu wojskowego w pobliżu małego miasta Medvedivka. Zdjęcia satelitarne tego samego obszaru z 16 marca br. natomiast, stanowią dowód znacznej redukcji liczby ciężkiego sprzętu.

Oprócz działań opisanych powyżej, warto również dodać, że Rosjanie rozpoczęli budowę fortyfikacji obronnych. Wśród nich są głębokie okopy przeznaczone do zatrzymywania czołgów i ciężkich pojazdów. Wiele linii obrony zostało przygotowanych przez Rosjan w przeciągu zaledwie kilku dni, czego przykładem są okopy przy linii brzegowej w miejscowości Vitino. 31 marca br. zdjęcia satelitarne dostarczone przez Maxar Technologies dla Washington Post pokazały natomiast, że w pobliżu wspomnianego obszaru została umieszczona artyleria ciągniona.

Zobrazowania dostępne są pod podanym linkiem

Czytaj też

Według analityków oraz mediów, rozpoczęcie budowy fortyfikacji obronnych oraz wycofanie sprzętu wojskowego z pewnych obszarów Krymu świadczy o przygotowaniach strony rosyjskiej do ewentualnej obrony tego terytorium w przypadku wiosennej kontroofensywy ukraińskiej. Słowa prezydenta Zełenskiego o odzyskaniu całego, okupowanego terytorium Ukrainy pozostają aktualne, co jak widać jest brane pod uwagę również przez Rosjan.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Chinol

    Z koleii na interii dzis pisalo ze sa zdjcia ze Rosjanie uciekaja z krymu. A tu ze sie barykaduja- pomieszkania mozna dostac od ciaglej propagandy.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!