Obserwacja Ziemi
Wielka Brytania powraca do programu Copernicus
W ostatnich dniach świat obiegły informacje o osiągniętym porozumieniu między Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Wielką Brytanią, na podstawie którego Zjednoczone Królestwo wznowi pełne członkostwo w europejskim programie obserwacji Ziemi - Copernicus.
7 września br. Komisja Europejska i rząd Wielkiej Brytanii ogłosiły, że zawarły między sobą porozumienie umożliwiające Zjednoczonemu Królestwu ponowne uczestnictwo w europejskim programie obserwacji Ziemi - Copernicus, a także w programie finansowania badań Horyzont Europa. Poinformowano również, że brytyjscy naukowcy odzyskają dostęp do danych od 1 stycznia 2024 r., wraz ze zdolnością brytyjskich firm do ubiegania się o kontrakty. Należy przy tym przypomnieć, że Wielka Brytania została wykluczona z obu programów, ze względu na wyjście z Unii Europejskiej w 2020 roku.
Brexit stworzył lukę w finansowaniu programu Copernicus, a także ograniczył udział Wielkiej Brytanii w misjach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. W przypadku braku dojścia do porozumienia, prace nad dalszym rozwojem programu miały zostać zawieszone. Określa się, że jest to także kluczowy moment, aby wznowić kooperację z Wielką Brytanią w tym zakresie, gdyż infrastruktura kosmiczna opisywanego programu oraz usługi informacyjne dynamicznie ewoluują, ze względu na potrzebę dokładnego zrozumienia wyzwań związanych ze środowiskiem i zmianą klimatu oraz podejmowanie działań w tej kwestii.
Specjalistyczna wiedza i innowacje ze strony Zjednoczonego Królestwa pozwolą skuteczniej monitorować naszą planetę oraz znaleźć nowe rozwiązania dla pilnego wyzwania, jakim są zmiany klimatu.
Paul Bate, dyrektor naczelny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej
Czytaj też
Komisja Europejska stwierdziła, że Wielka Brytania zapewni średnio prawie 2,6 mld EUR rocznie na połączenie programu Copernicus i znacznie większego programu Horyzont Europa. Obie strony ogłosiły również w oświadczeniu, że opisywana umowa zapewni również dostęp do unijnego programu Space Surveillance and Tracking (EUSST), który zapewnia usługi świadomości sytuacyjnej z wysokości orbitalnej. Warto zaznaczyć, że umowa nie obejmuje unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo.
Europejski program Copernicus ma zapewnić mieszkańcom Starego Kontynentu wiedzę o aktualnym stanie planety i zmianach na Ziemi. Jest jednocześnie gwarancją naszego bezpieczeństwa oraz wyrazem troski o ziemski glob. W ważnej dziedzinie monitorowania środowiska ten największy światowy program obserwacji Ziemi pozwala Europie wybić się na niezależność oraz stać się ważnym światowym graczem, przyczyniające się jednocześnie do rozwoju gospodarczego krajów UE.
Czytaj też
Niezwykle ważnym składnikiem Copernicusa jest stopniowo rozbudowywana konstelacja europejskich satelitów obserwacyjnych. Ten kosmiczny komponent całej sieci powstaje przy wydatnej współpracy Komisji Europejskiej z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Dane gromadzone przez infrastrukturę programu Copernicus dotyczą sześciu głównych obszarów: stan lądów, stan wód, stan atmosfery, zmiany klimatu, sytuacje kryzysowe/klęski żywiołowe, bezpieczeństwo.
Z kolei „Horyzont Europa" to program ramowy Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji na lata 2021–2027. Celem programu jest wzmocnienie bazy naukowej i technologicznej UE, w tym poprzez opracowanie rozwiązań służących realizacji priorytetów politycznych, takich jak transformacja ekologiczna i cyfrowa.
Czytaj też
Źródła: Reuters, SpaceNews, Space24.pl