Obserwacja Ziemi
Zdjęcia satelitarne dla wojska Holandii. Przyznano kontrakt
Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów zawarło umowę z firmą Maxar Technologies. Dzięki niemu wojskowi z Niderlandów będą mogli korzystać z obrazów satelitarnych, wykonywanych przez komercyjne satelity amerykańskiej firmy.
Firma Maxar Technologies poinformowała o otrzymaniu od Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów kontraktu ramowego o wartości ponad 14 mln dolarów. W ramach czteroletniej umowy holenderskie wojsko otrzyma dostęp do obrazów satelitarnych, które są pozyskiwane w ramach usług platformy Maxar Geospatial Platform (MGP) Pro oraz powiązanych produktów i rozwiązań geoprzestrzennych.
MGP Pro zapewnia dostęp na żądanie do obrazów satelitarnych o wysokiej dokładności i rozdzielczości oraz analiz. Oprócz 20-letniego archiwum obrazów Maxar (o pojemności 125 petabajtów) klienci otrzymają m.in. codzienne dane obejmujące obrazy z konstelacji WorldView Legion, możliwość przydzielania zadań satelitom, a także dostęp do danych 3D i analiz opartych na sztucznej inteligencji.
Warto także zwrócić uwagę na osobny komunikat spółki, który informuje, że w najbliższym czasie System WorldView Legion zostanie rozbudowany o kolejne jednostki. Piąty i szósty satelita konstelacji niedawno przybyły do Cape Canaveral (Floryda) w celu integracji z systemem nośnym przed wystrzeleniem na orbitę. Do wyniesienia urządzeń zostanie wykorzystana rakieta firmy SpaceX - Falcon 9.
🚛 A cross-country road trip delivered the next two WorldView Legion satellites to Cape Canaveral Space Force Station! We’re preparing these satellites for launch aboard a @SpaceX Falcon 9 as early as next month. Read today’s blog post for more details: https://t.co/GFAnqu1T97… pic.twitter.com/QJZ9UGWrYx
— Maxar Technologies (@Maxar) January 9, 2025
Przypomnijmy, że satelity systemu WorldView Legion zapewniają obrazy o rozdzielczości 30 centymetrów. Spółka Maxar Technologies już od 2000 r. dostarcza obrazy z orbity rządowi USA na rzecz sił zbrojnych oraz działalności cywilnych służb reagowania kryzysowego, a w trakcie trwającej wojny na Ukrainie jej komercyjne usługi stały się niezwykle istotne i wykazały swoją nieprzeciętną przydatność.
Opisywane informacje to kolejny przykład tego, że coraz więcej krajów, przede wszystkim z NATO, kładzie nacisk na uzyskanie niezależności w obszarze wywiadu satelitarnego poprzez współpracę z podmiotami prywatnymi. Dzięki nim kraje, takie jak Holandia, mogą znacząco zwiększyć zdolności wojska w zakresie mapowania, wywiadu czy wsparcia operacyjnego. Ze względu na obecną sytuację geopolityczną zapotrzebowanie na takie usługi w Europie rośnie.
Od lat eksperci oraz przedstawiciele wojskowi podkreślają, że przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej dostępna, a odpowiednio wykorzystana zapewnia zdolności, które ciężko uzyskać na Ziemi. Dlatego teżpozyskiwanie tego typu technologii oraz pogłębianie synergii sektora obronnego i prywatnego jest niezbędne.
Przypomnijmy, że w 2019 r. przestrzeń kosmiczna została oficjalnie uznana za piątą domenę operacyjną NATO „niezbędną do odstraszania i obrony Sojuszu”. Z związku z tym podejmowane są kroki, aby zwiększać zdolności członków Sojuszu również w tym zakresie.
Źródło: Maxar Technologies/Space24.pl