Reklama

SATELITY

USA: Trzy miliardy dolarów na satelity antyrakietowe

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin otrzymał od amerykańskich sił powietrznych kontrakt o wartości 2,9 miliarda USD na budowę trzech satelitów ostrzegających o starcie rakiet balistycznych. Nowe geosynchroniczne obiekty satelitarne mają znacząco wzmocnić system obrony antyrakietowej Stanów Zjednoczonych zastępując obecnie wykorzystywany system ostrzegawczy SBIRS (Space Based Infrared System).

Umowa podpisana z koncernem Lockheed Martin zakłada dostawę trzech nowej generacji, działających w podczerwieni kosmicznych pojazdów umieszczonych na orbicie geosynchronicznej NG OPIR (Next Generation Overhead Persistent Infrared Geosynchronous Earth Orbit Space Vehicles). Za zrealizowanie umowy amerykańskie siły powietrzne mają zapłacić około 2,9 miliarda dolarów.

Prace będą realizowane w zakładach Lockheed Martin w Sunnyvale w Kalifornii i mają się zakończyć do kwietnia 2021 r., a pierwszy satelita ma być wystrzelony już w 2023 r. Termin jest bardzo krótki jeżeli się weźmie pod uwagę, że chodzi o zaprojektowanie, rozwój i wyprodukowanie zupełnie nowego systemu satelitarnego.

Co więcej ma być to rozwiązanie stanowiące ważny element strategicznego dla Stanów Zjednoczonych systemu obrony antyrakietowej, który jako pierwszy będzie informował o starcie rakiet międzykontynentalnych na obcym terytorium. Umieszczone na nowych satelitach urządzenia rozpoznania w podczerwieni mają być bowiem zdolne do wykrywania, identyfikacji i śledzenia charakterystycznych smug gazów startowych pocisków balistycznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!