Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Wybuch meteoru nad Cyprem

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Meteoryt szacowany na cięższy niż pięć kilogramów przeleciał nad Cyprem. Towarzyszył mu niebieski ogon, błyski i huki. Zaniepokojeni mieszkańcy powiadamiali o zdarzeniu policję - informują cypryjskie media. Naukowcy stwierdzili, że ponad 5-kilogramowy meteor najprawdopodobniej wybuchł nad wyspą. 

Huki i błyski na niebie obudziły w piątek 9 września między północą, a godz. 1 mieszkańców Cypru. Biuro prasowe cypryjskiej policji informuje o setkach telefonów od zaniepokojonych zjawiskiem mieszkańców.

"Nie potwierdzając niczego, mocno wierzymy w to, że był to meteoryt" - powiedział lokalnym mediom przedstawiciel policji. "Mamy wielu świadków opisujących go jako obiekt z niebieskim ogonem, przemierzający niebo nad górami Troodos czy miastem Limassol" - dodaje. Część świadków mówiła też o silnej eksplozji i wstrząsie, a niektórzy twierdzili, że widzieli moment upadku meteorytu.

Członek honorowy Cypryjskiego Towarzystwa Astronomicznego Ioannis Fakas w wypowiedzi dla lokalnych mediów stwierdził, że ponad 5-kilogramowy meteoryt musiał wybuchnąć nad Cyprem, natomiast jego elementy wpadły do morza w rejonie zatoki Morfu na północy wyspy.

Iordanis Demetriades z Cypryjskiego Departamentu Geologicznego zdementował informacje o upadku meteorytu, powołując się na aparaturę sejsmologiczną, która nie wyczuła tej nocy żadnych drgań. "Nasza aparatura sejsmograficzna powinna zarejestrować jakiekolwiek wstrząsy na lądzie i morzu. Bardziej prawdopodobne jest to, że obiekt najpewniej eksplodował na niebie, co wywołało falę uderzeniową, którą poczuli mieszkańcy" - wyjaśnił Demetriades.

W wyniku kosmicznego zjawiska nikt nie został poszkodowany. Warto przypomnieć, że w lutym 2013 roku wielokrotnie większy meteoryt wybuchł nad ziemią w rejonie Uralu w Rosji. Tysiące osób zostały wtedy poszkodowane w okolicy Czelabińska przez pękające szyby i spadające z nieba odłamki. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!