Reklama

SATELITY

Awaria chińskiej rakiety nośnej

Chińska rakieta nośna typu Długi Marsz-4C rozbiła się po starcie z Centrum Startowego Satelitów Taiyuan. Znajdujący się na jej pokładzie cywilny satelita obserwacji Ziemi Gaofen-10 został prawdopodobnie zniszczony. 

W dniu 31 sierpnia br. miał miejsce trzynasty w tym roku chiński start orbitalny. Tym razem lot okazał się pechowy, a rakieta nośna Długi Marsz-4C (chin. Chang Zheng-4C) uległa zniszczeniu wkrótce po starcie z Centrum Startowego Satelitów Taiyuan w prowincji Shanxi. Przyczyny awarii nie są na razie znane, a chińskie władze nie potwierdziły jeszcze oficjalnie, że start zakończył się fiaskiem. Zdjęcia opublikowane w internecie pokazują, że rakieta spadła na niezamieszkałe obszary, nie powodując strat na Ziemi. 

Celem misji miało być wyniesienie na orbitę polarną cywilnego satelity obserwacji Ziemi Gaofen-10 rozwijanego w ramach projektu CHEOS (China High-definition Earth Observation System). 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!