Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Satelitarne centrum wywiadowcze NATO powstanie tuż za południową granicą Polski

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W Czechach powstanie centrum satelitarne przeznaczone dla czeskiego oraz natowskiego wywiadu; mają być w nim opracowywane dane z satelitów i radarów NATO - poinformowała we wtorek 20 lutego w komunikacie prasowym rzeczniczka wywiadu wojskowego Czech Alżbieta Riethofova.

Centrum powstanie 1 lipca, a pełną funkcjonalność powinno osiągnąć do końca 2019 roku - przekazał szef wywiadu wojskowego Jan Beroun.

Koszty mają zostać pokryte z budżetu ministerstwa obrony. Dziennik "Pravo", który jako pierwszy napisał o planach wywiadów NATO, podał, że centrum będzie kosztować setki milionów koron, czyli kilkadziesiąt milionów euro.

Centrum będzie pozyskiwać i opracowywać zdjęcia satelitarne, które mogą być wykorzystywane przez zagraniczne misje wojskowe. Agencja CTK pisze, że praca centrum może także służyć celom cywilnym. Dane satelitarne mogą pomóc w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof budowlanych.

Według ekspertów, z którymi rozmawiało "Pravo", centrum ma wykorzystywać satelity nadsyłające zobrazowania z najwyższym poziomem rozdzielczości. Pozwala to według dziennika na rozpoznanie, czy jadący pojazd ma charakter wojskowy. "Technologicznie dołączymy do światowej czołówki. Takie wyposażenie i zdolności ma zaledwie kilka państw na świecie" – powiedział "Pravu" jeden z anonimowych ekspertów, który ma pracować w nowym centrum.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!