Technologie wojskowe
Electron wyniósł tajny ładunek dla amerykańskiego wojska
Wywodząca się z Nowej Zelandii firma Rocket Lab przeprowadziła w ostanim czasie udane wyniesienie ładunku dla amerykańskiego Narodowego Biura Rozpoznania (National Reconnaissance Office, NRO). W ramach misji „Wise One Looks Ahead” na pokładzie rakiety Electron znalazł się tajny ładunek, za którego produkcję i obsługę odpowiada Departament Obrony USA oraz jego australijski odpowiednik.
Do omawianego startu doszło dnia 13 lipca br. nad ranem o godz. 8:30 czasu polskiego z nowozelandzkiej wyrzutni LC 1. Około godzinę od tego momentu zespół zaangażowany w misję potwierdził, że ładunek użyteczny został z powodzeniem umieszczony na docelowej pozycji orbitalnej. Ze względu na tajny charakter operacji żaden z podmiotów udzielających się w misję nie opublikował dodatkowych szczegółów.
W oficjalnym komunikacie firmy Rocet Lab dotyczącym NROL-162 oznajmiono, że nowy ładunek wzmocni zdolności Narodowego Biura Rozpoznania USA w zakresie pozyskiwania nowych informacji wywiadowczych, w celu ochrony interesów Stanów Zjednoczonych. W oświadczeniu czytamy także, że kolejnym zamierzeniem jest wsparcie działań i akcji humanitarnych na całym świecie. Urządzenie lub urządzenia wyniesione podczas wydarzenia obsługiwane są przez Pentagon, we współpracy z australijskim Departamentem Obrony.
Nie była to jedyna, wspólna misja, która została przeprowadzona w tym roku, gdyż już na koniec lipca br. zaplanowano kolejny tajny start o oznaczeniu NROL-199. Rocket Lab zaznacza, że miałby być element demonstracji możliwości NRO w sprawie rozmieszczania w przestrzeni własnych ładunków, jak i zacieśniania współpracy z australijskim sojusznikiem.
NRO sprawuje nadzór nad rządowymi konstelacjami satelitów obserwacji Ziemi, nadzoru i rozpoznania. Możemy się zatem domyślać, że świeżo wyniesione urządzenie (lub urządzenia) będzie służyć do rozpoznania satelitarnego dla użytkowników rządowych. Dla spółki Rocket Lab była to 3. misja przeprowadzona na rzecz NRO w swojej historii.
Czytaj też
W kontekście wszystkich startów orbitalnych to omawiane wydarzenie było już 82. podejściem wykonanym w obecnym roku. Jeżeli chodzi o system Electron, to po raz 28. opuścił on wyrzutnię startową. Mimo tego, że firma zaprezentowała w tym roku możliwość odzyskiwania pierwszego stopnia rakiety za pomocą specjalnie przystosowanego do tego śmigłowca to misja "Wise One Looks Ahead" nie zakładała przechwycenia głównego członu - w tym wypadku rozbił się o taflę wody Oceanu Spokojnego.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104