Reklama

Technologie wojskowe

Starlink dla japońskich marynarzy? Komunikacja z rodziną ważną częścią morskiej służby

Autor. Japońskie Morskie Siły Samoobrony via Facebook

Japonia w trosce o zdrowie psychiczne marynarzy Morskich Sił Samoobrony może zakupić terminale sieci Starlink. Wszystko po to, aby ci mogli się komfortowo łączyć ze swoimi rodzinami podczas długotrwałych operacji morskich. Nie można także wykluczyć, że prędzej czy później JMSDF wykorzysta urządzenia dla własnych celów powiązanych z wojskową łącznością.

Reklama

Portal Japan Times poinformował o tym, że japoński minister obrony Yasukazu Hamada rozważa zakup terminali internetu satelitarnego Starlink na potrzeby Japońskich Morskich Sił Samoobrony. Według strony ministerstwo chciałoby wyposażyć większe jednostki JMSDF, uczestniczące w długotrwałych i długodystansowych misjach we wspomniane urządzenia. Na chwilę obecną mówi się o tym, że internet satelitarny Elona Muska zostałby używany przez marynarzy do nawiązywania połączeń wideo z rodzinami. To z kolei mogłoby doprowadzić do zredukowania stresu, a zarazem zwiększenia morale żołnierzy. Ta forma jest o tyle pożądana przez ministerstwo obrony, gdyż byłaby dobrą alternatywą dla dotychczasowych form bezprzewodowej łączności internetowej, która z racji niewielkich prędkości transmisji danych nie nadaje się do przekazywania obrazu w czasie rzeczywistym, a tylko do podstawowej komunikacji tekstowej.

Reklama

Póki co nie ma jeszcze jednoznacznej i ostatecznej decyzji ws. integracji terminali Starlink z japońskimi okrętami. Resort planuje uwzględnić wydatki na ten system w najbliższym projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok, stąd też jest zapowiedź szybkiego wprowadzenia rozwiązania w życie.

Czytaj też

Pomimo planów zakupu urządzeń odbiorczych internetu satelitarnego Elona Muska do łączności marynarzy z rodziną to terminale mogłyby zostać użyte również w stricte wojskowym zastosowaniu - celem zapewnienia nieprzerwanej szyfrowanej komunikacji z pozostałymi jednostkami sił morskich lub z dowództwem na lądzie bądź z sojusznikami. Pod pewnym kątem byłoby to pójście w ślad za Ukrainą, której siły zbrojne ochoczo korzystają ze Starlinków. SZU posługują się nimi m.in. do łączności z bezzałogowcami koordynującymi ogień artylerii lub do przesyłu danych, również z bsp, do żołnierzy dysponujących granatnikami przeciwpancernymi.

Reklama

Polska również przyczyniła się do wzbogacenia sąsiada w urządzenia Starlink. Warto wspomnieć, że niemal na początku wojny przytaczaliśmy historię pracownika Poczty Polskiej, który dostarczał mieszkańcom i urzędom terminale odbiorcze. W ostatnim czasie sam wicepremier i minister cyfryzacji Mychajło Fedorow w wywiadzie dla portalu CyberDefence24.pl poinformował o tym, że strona polska przekazała ukraińskiej łącznie 5 tysięcy terminali odbiorczych spośród wszystkich 13 tysięcy funkcjonujących w kraju.

Czytaj też

Starlink to globalna sieć szerokopasmowej telekomunikacji internetowej i multimedialnej, oparta na działaniu wieloskładnikowej konstelacji minisatelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Sieć ta pozwala na korzystanie z szybkiego Internetu na terenach, gdzie niemożliwy jest dostęp do jego przy wykorzystaniu klasycznej infrastruktury kablowej np. z powodu zniszczonej infrastruktury. Spełnia także swoje zadania u użytkowników, którzy wymagają ciągłych zmian swoich pozycji, w tym właśnie w warunkach morskich. W związku z tym internet Elona Muska zdaje się być "uszyty na miarę" dla ukraińskiego wojska, które korzystając z amerykańskiego rozwiązania może zwiększyć przewagę nad rosyjskimi siłami inwazyjnymi dzięki wysokiej mobilności systemu oraz szybkości transmisji danych i braku utraty pakietów, jak i sił zbrojnych innych państw.

System jest rozmieszczany w szybkim tempie w przestrzeni okołoziemskiej począwszy od maja 2019 r. Jak na razie spółka skupia się na rozmieszczeniu i uruchomieniu 4 400 satelitów w ramach pierwszego rzutu, a zgodnie z wnioskami złożonymi przez SpaceX, ilostan może zwiększyć się o dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy urządzeń. Łącznie wyniesiono 3108 satelitów, przy czym na chwilę obecną w przestrzeni kosmicznej znajduje się 2844 Starlinków, a funkcjonuje 2809 sztuk.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze