Reklama

Polska

Debata obywatelska Europejskiej Agencji Kosmicznej w Jasionce pod Rzeszowem

Logo: ESA
Logo: ESA

W dniu 10 września 2016 roku ponad 2000 osób z całej Europy będzie miało okazję wypowiedzieć się na temat wpływu eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz technologii kosmicznych na życie przeciętnego mieszkańca Starego Kontynentu i przyszłe pokolenia. Debata Obywatelska Europejskiem Agencji Kosmicznej odbędzie się w Polsce w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa podczas European Rover Challenge. 

W myśl sentencji Vox populi, vox Dei Europejska Agencja Kosmiczna (ESA – European Space Agency) zapragnęła usłyszeć i twórczo wykorzystać opinie obywateli 22 krajów członkowskich ESA.

Zorganizowane przez ESA debaty będą odbywać się w 22 krajach jednocześnie, a ich uczestnicy odpowiedzą na te same pytania i według identycznych instrukcji. Wyniki wszystkich spotkań zostaną opublikowane w zbiorczym europejskim raporcie. Spotkanie będzie miało formę rozmów w życzliwej atmosferze, przy stolikach dla 6-8 osób. Każdemu z 5 bloków tematycznych będzie towarzyszył specjalny materiał filmowy ESA. Dodatkowo słowo powitalne do grupy uczestników z obszaru całej Europy ma skierować dyrektor generalny ESA, Jan Woerner.

W Polsce debata odbędzie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa. Organizatorzy zapraszają do udziału przede wszystkim osoby, które pragną mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość oraz nie boją się wyrażać swojego zdania. Nie trzeba być przy tym specjalistą od technologii kosmicznych, nie trzeba być związanym z branżą lotniczą, kosmiczną czy pokrewnymi.

Aby wziąć udział w Debacie należy się zarejestrować przez formularz stronie internetowej wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona do 100 osób, a rejestracja potrwa do północy 28 sierpnia 2016 roku. Udział jest bezpłatny, a organizatorzy zapewniają całodzienne wyżywienie. 

Równolegle w Jasionce koło Rzeszowa odbywać się będą międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge, a na dzień 12 września zaplanowany jest Europejski Kongres Robotyczny. 

Czytaj więcej: Polska Strategia Kosmiczna na kongresie robotycznym w Jasionce

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!