Reklama

Strona główna

Indyjskich astronautów wyszkolą Rosjanie?

Centryfuga w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów. Fot. nowscape.com/star_city; domena publiczna
Centryfuga w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów. Fot. nowscape.com/star_city; domena publiczna

Delegacje z Rosji i Indii wspólnie uczestniczą w forum TECHNOPROM 2017, odbywającym się w Nowosybirsku. Podczas jednej z sesji rosyjski wicepremier zapowiedział, że w przyszłości Rosjanie mogliby potencjalnie szkolić indyjskich astronautów, przygotowując ich do załogowych misji kosmicznych.

TECHNOPROM 2017 to międzynarodowe forum dotyczące rozwoju technologicznego. Jego piąta edycja trwa od 20 do 22 czerwca br.

W środę 21 czerwca odbyło się spotkanie wysokiego szczebla dwustronnej komisji rosyjsko-indyjskiej na rzecz zaawansowanych technologii w zastosowaniach cywilnych i militarnych. Podczas dyskusji wicepremier Federacji Rosyjskiej odpowiedzialny za przemysł obronny i kosmiczny, Dmitrij Rogozin, stwierdził, że w przyszłości można by szkolić indyjskich astronautów pod kątem załogowych lotów kosmicznych w Rosji. Do celów tych miałaby zostać wykorzystana infrastruktura agencji Roskosmos.

Rogozin powiedział, że Rosjanie z dużą uwagą śledzą indyjskie działania w zakresie eksploracji kosmosu i są pod wrażeniem sukcesów, jakie osiąga w tej dziedzinie południowoazjatycki partner. Jego zdaniem jest to dobry czas na zacieśnienie współpracy pomiędzy oboma krajami.

Rosyjski wicepremier poinformował także indyjskiego ministra obrony i finansów Aruna Jaitley’a o postępach prac nad nowym rosyjskim załogowym statkiem kosmicznym i o zapatrywaniach Rosji na przyszłość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!