Reklama

SATELITY

Konstelacja satelitów obserwacji Ziemi dla Arabii Saudyjskiej

  • Fot. Digital Globe via Facebook
    Fot. Digital Globe via Facebook

Rząd Arabii Saudyjskiej i amerykańska firma DigitalGlobe, Inc. stworzyły spółkę joint-venture, która zbuduje, co najmniej sześć małych satelitów obserwacji Ziemi. Sprzęt trafi na orbitę w latach 2017/2018. 

Rząd Arabii Saudyjskiej i amerykańska firma DigitalGlobe, Inc. stworzyły spółkę joint-venture, która zbuduje, co najmniej sześć małych satelitów obserwacji Ziemi. Uzupełnią one obecną flotę satelitów DigitalGlobe i mają zostać zintegrowane z istniejącą infrastrukturą naziemną firmy. Sprzęt zapewni rozdzielczość na poziomie poniżej 1 metra. 

Ze strony saudyjskiej partnerem Amerykanów będzie Taqnia Space, spółka która należy Saudi Arabia’s Public Investment Fund i King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST). Saudyjska firma już obecnie otrzymuję dane z satelitów DigitalGlobe. Na mocy umowy nowe satelity zostaną zbudowane, zintegrowane i wystrzelone przez KACST, który będzie posiadał 50% ich zdolności nad Arabią Saudyjska i okolicznym rejonami. Nie sprecyzowano jednak jakie kraje mogą być objęte obserwacją. Pozostałe 50% możliwości nad rejonem Arabii Saudyjskiej, a także 100% praw to zdjęć z pozostałych rejonów Ziemi pozostanie w rękach DigitalGlobe Inc. Całkowita wartość kontraktu nie została na razie ujawniona. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!