NAUKA I EDUKACJA
Rozpoczynają się zawody łazików w Kielcach
Rywalizację najlepszych łazików z całego świata, obserwacje Słońca, spotkanie z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim oraz degustacje kosmicznych potraw zaplanowano w ramach zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC), które rozpoczynają się dzisiaj w Kielcach.
Jak przekazał Maciej Myśliwiec z biura prasowego ERC, od piątku (15–17 września) na specjalnie zaprojektowanym torze marsjańskim zmierzy się 25 drużyn z 12 krajów. "Zawody łazików odbędą się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, ale prelekcje oraz pokazy im towarzyszące będzie można obejrzeć również online. Wstęp na wydarzenie i towarzyszącą mu Strefę Inspiracji jest bezpłatny, a program ERC 2023 pełen będzie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych" – zaznaczył.
DAY 0 — preparations for the 9. edition of ERC are almost finished! 🥳 We're starting the forst day of the finals at 10am so stay tuned and follow the livestream at https://t.co/WPqbvWU9PW and our Facebook profile. Good luck to all participating teams — we're proud to host you 🥰 pic.twitter.com/c8WBL7K1wW
— European Rover Challenge (@rover_challenge) September 14, 2023
Każdy z kolejnych dni ERC 2023 będzie poświęcony innemu zagadnieniu. "W piątek uczestnicy przeniosą się na Marsa – aby spotkać dr. Roberta Zubrina, światowej sławy eksperta ds. Marsa i założyciela The Mars Society" – poinformował Myśliwiec.
Czytaj też
Będzie także okazja porozmawiać z przedstawicielami polskiego inkubatora biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland), aby dowiedzieć się jakie możliwości finansowe czekają na startupy i osoby z pomysłami na wykorzystanie technologii kosmicznych.
W sobotę, podczas "Artemis Day", specjaliści w zakresie kosmicznych technologii skupią się na powrocie człowieka na Księżyc, pozyskaniu jego zasobów oraz wykorzystaniu go jako platformy startowej dla dalekich misji kosmicznych.
Czytaj też
Z kolei w niedzielę ERC powróci na Ziemię, a zaproszeni goście będą rozmawiać o wykorzystaniu danych satelitarnych, o tym, jak chronić naszą planetę dzięki technologiom kosmicznym oraz o ich roli w codziennym życiu każdego z nas.
Wśród prelegentów tegorocznej edycji jest Sławosz Uznański, który dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów. Jest kandydatem do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
Uczestnicy zobaczą także m.in. Lesa Johnsona, fizyka, nagradzanego autora książek science-fiction i inżyniera NASA; Sheli Brunswick, dyrektorkę operacyjną Space Foundation; Alessandro Golkara, specjalistę od Nanosatelitów i Konstelacji Satelitarnych oraz profesora na Uniwersytecie Technicznym w Monachium.
Gośćmi wydarzenia będą również popularyzatorzy nauki: dr. Tomasza Rożka i Piotra Koska z kanału Astrofaza. Pełną listę tegorocznych ekspertów można znaleźć na stronie roverchallenge.eu.
Czytaj też
Organizatorzy zapowiadają, że odwiedzający strefę inspiracji będą mogli doświadczyć nowinek kosmicznych i robotycznych z całego świata: spróbować kosmicznego jedzenia, sterować robotem i pilotować drona, zobaczyć roboty z klocków LEGO, zaprojektować satelitę wielkości puszki po napoju, przeprowadzić obserwacje Słońca i nocnego nieba, a także dowiedzieć się, gdzie w Układzie Słonecznym może istnieć życie i skorzystać z kina plenerowego.
Startupy, zespoły i osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą będą mogły zapytać o możliwości wsparcia w inkubatorze w ESA BIC Polska.
European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne.
Współorganizatorami ERC 2023 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki.