Reklama

Amerykański lądownik dotarł na orbitę Księżyca

Zdjęcie Księżyca wykonane przez lądownik Blue Ghost 1.
Zdjęcie Księżyca wykonane przez lądownik Blue Ghost 1.
Autor. Firefly Aerospace

Lądownik amerykańskiej firmy Firefly Aerospace z powodzeniem dotarł na orbitę Księżyca. W najbliższym czasie podejmie próbę lądowania.

13 lutego br. firma Firefly Aerospace potwierdziła, że lądownik księżycowy o nazwie Blue Ghost 1 dotarł na orbitę naturalnego satelity Ziemi. W ramach potwierdzenia osiągnięcia tego kamienia milowego misji opublikowano zdjęcia oraz wideo, które zostały wykonane przez sondę. Za nieco ponad dwa tygodnie lądownik podejmie próbę lądowania na powierzchni Srebrnego Globu.

Firma nie ujawniła szczegółów dotyczących orbity, jednak z dostępnych informacji wynika, że lądownik znajduje się w odległości od 150 do 5673 kilometrów nad księżycem. Blue Ghost 1 wykona teraz serię manewrów, które przygotują go do fazy lądowania. Powinno do niego dojść drugiego dnia marca br. Na jego pokładzie transportowanych jest 10 ładunków NASA w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Reklama

Lądownik Blue Ghost 1 mierzy 2 m i ma 3,5 m średnicy. Jest w stanie dostarczyć na powierzchnię Księżyca do 150 kg. Firefly Aerospace oferuje łącznie ponad 10 m2 przestrzeni na różnego rodzaju ładunki, w tym łaziki. W trakcie swojej misji urządzenie wyląduje na Morzu Przesileń (łac. Mare Crisium), które jest nisko położoną równiną na Srebrnym Globie. Powinien działać przez pełny dzień księżycowy, czyli około 14 dni na Ziemi.

Blue Ghost rozpoczął swoją misję o nazwie „Ghost Riders in the Sky” 15 stycznia br. Został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie systemu nośnego Falcon 9 od firmy SpaceX. Co ciekawe, nie był to jedyny lądownik księżycowy, który został wystrzelony w ramach tego lotu. Oprócz niego na pokładzie znalazł się także japoński lądownik firmy ispace o nazwie Resilience.

Firma ispace poinformowała w ostatnich dniach, że ich lądownik z powodzeniem okrążył Księżyc, mijając go na wysokości 8400 kilometrów od jego powierzchni. To druga misja programu lądowników Hakuto-R. Pierwsza z nich zakończyła się niepowodzeniem, gdyż rozbił się on w końcowej fazie misji. Dotychczas ispace nie podało daty planowanego lądowania Resilience.

Reklama

W ostatnich latach byliśmy świadkami kilku prób lądowania na Księżycu, których podejmowały się podmioty publiczne i prywatne. Szczególnie istotne dla rozwoju przemysłu są sukcesy tych ostatnich. Pierwszą, prywatną sondą, której udało się zdobyć Srebrny Glob była Nova-C od firmy Intuitive Machines. Firma planuje wystrzelić swój drugi lądownik w stronę Księżyca o nazwie Athena. Okno startowe do misji rozpoczyna się 26 lutego.

Reklama

Komentarze

    Reklama