Reklama

Statki Kosmiczne

Poznaliśmy załogę trzeciej misji firmy Axiom Space

Załoga misji Ax-3
Załoga misji Ax-3
Autor. Axiom Space

Amerykańska firma Axiom Space, organizująca prywatne, załogowe loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ogłosiła skład załogi swojej trzeciej misji - Ax-3. Wśród astronautów znaleźli się obywatele USA, Włoch, Szwecji oraz Turcji. Lot będzie szczególnie ważny dla ostatniego z wymienionych państw, gdyż będzie to pierwsza w historii misja kosmiczna tureckiego astronauty.

Reklama

We wtorek (12 września br.) na stronie internetowej Axiom Space została opublikowana wiadomość dotycząca załogi trzeciej już misji kosmicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) o nazwie Ax-3. Jak możemy przeczytać w komunikacie amerykańskiej firmy, organizującej prywatne loty kosmiczne, w misji wezmą udział: Michael López-Alegría, posiadający obywatelstwo USA i Hiszpanii; Walter Villadei z Włoch; Marcus Wandt ze Szwecji oraz Alper Gezeravcı z Turcji. Ax-3 powinna rozpocząć się na początku 2024 r., a astronauci zostaną przetransportowania do ISS na pokładzie kapsuły Dragon, wyniesionej przy pomocy systemu nośnego Falcon 9. Zarówno statek kosmiczny, jak i rakieta należą do firmy Elona Muska - SpaceX.

Reklama

Michael López-Alegría

Reklama
Michael López-Alegría
Michael López-Alegría
Autor. Axiom Space

López-Alegría jest niezwykle doświadczonym astronautą, który brał udział w 5 misjach kosmicznych. Urodził się w Madrycie w Hiszpanii, ale posiada również amerykańskie obywatelstwo. W swojej karierze uczestniczył w misji Ax-1 (Axiom Space), czyli pierwszym, prywatnym locie do ISS. Ponadto był członkiem załogi w misjach wahadłowców Columbia - STS-73; Discovery - STS-92; Endeavour - STS-113 oraz rosyjskiej rakiety nośnej w locie do ISS - Sojuz TMA-9. W trzecim, załogowym locie Axiom Space będzie pełnił rolę dowódcy.

Czytaj też

Walter Villadei

Walter Villadei
Walter Villadei
Autor. Axiom Space

Villadei jest pułkownikiem Włoskich Sił Powietrznych, a doświadczenie w tej kwestii zdobywał na maszynach, tj. C-130J, Aeritalia G-222, Aermacchi MB-339 i Eurofighter Typhoon oraz brał udział w wielu wojskowych działaniach operacyjnych za granicą, w tym w Enduring Freedom (Afganistan), UNMEE (Misja ONZ w Etiopii i Erytrei) oraz Antica Babilonia (Irak). Odbył również szkolenie dla astronautów w Rosji, a w 2023 r. był członkiem misji Galactic 01, czyli pierwszym, komercyjnym lotem suborbitalnym zorganizowanym przez Virgin Galactic - firmę należącą do Richarda Bransona. W misji Ax-3 będzie pełnił funkcję pilota.

Marcus Wandt

Marcus Wandt
Marcus Wandt
Autor. Axiom Space

Na pokładzie Dragona znajdzie się również były pilot Szwedzkich Sił Powietrznych z około 20-letnim doświadczeniem w lataniu. W listopadzie 2022 roku Wandt został wybrany na rezerwowego astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej, natomiast na czas misji został przeniesiony do podstawowego korpusu astronautów. Warto dodać, że będzie to drugi członek ESA ze Szwecji, który uda się na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podczas Ax-3 będzie służył jako specjalista misji.

Czytaj też

Alper Gezeravcı

Alper Gezeravcı
Alper Gezeravcı
Autor. Axiom Space

Ax-3 będzie historycznym wydarzeniem dla Turcji, której obywatel po raz pierwszy historii odbędzie lot kosmiczny. Gezeravcı w swojej karierze służył jako pilot w Tureckich Siłach Powietrznych i posiada doświadczenie w lataniu na samolotach, tj. KC-135 Stratotanker lub F-16. Pełnił również funkcję pierwszego oficera i kapitana w Turkish Airlines. W Ax-3 będzie pełnił funkcję specjalisty misji.

Źródło: Axiom Space

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!