Reklama
Reklama
Reklama
  • WIADOMOŚCI

Niemiecka rakieta wystartuje z Wielkiej Brytanii

Rocket Factory Augsburg, Niemcy, Szkocja, RFA ONE, rakiety, SaxaVord Spaceport, kosmos, kosmodrom, technologie
Infrastruktura startowa niemieckiej firmy Rocket Factory Augsburg w kosmodromie SaxaVord w Szkocji.
Autor. Rocket Factory Augsburg

Niemiecka firma Rocket Factory Augsburg (RFA) przygotowuje się do przeprowadzenia pierwszego lotu rakiety nośnej RFA ONE. W ostatnim oknie startowym nie udało się tego dokonać, natomiast spółka wciąż chce zrealizować ten cel jeszcze w 2026 r.

Rocket Factory Augsburg przygotowuje się do debiutu swojej rakiety na SaxaVord Spaceport na Szetlandach. RFA ONE ma być lekkim systemem nośnym przeznaczonym przede wszystkim do wynoszenia małych i średnich satelitów na niską orbitę okołoziemską (LEO). Pierwszy lot planowano początkowo na lato 2026 roku, jednak termin ten nie został utrzymany.

Reklama

Pod koniec lipca RFA poinformowała o wykryciu problemu z systemem nośnym podczas testów prowadzonych na stanowisku startowym. Firma nie ujawniła wówczas szczegółów, ale zapowiedziała demontaż rakiety i przeprowadzenie dodatkowej analizy.

Marco Fuchs, prezes niemieckiego koncernu OHB, który posiada 65 proc. udziałów w RFA, przekazał więcej informacji na temat problemu. Jak wyjaśnił, inżynierowie sprawdzają zbiorniki, w których znajdują się materiały pędne rakiety. RFA sprowadziła pojazd ze stanowiska startowego do hangaru, gdzie zbiorniki zostały otwarte, aby zespół mógł dokładniej przeanalizować ich stan oraz dane z przeprowadzonych testów.

Fuchs nie ujawnił, na czym dokładnie polega wykryta nieprawidłowość. Podkreślił jednak, że inżynierowie chcą najpierw dokładnie ustalić jej przyczynę, zanim RFA ONE ponownie trafi na stanowisko startowe.

Warto w tym kontekście przypomnieć, że pierwszy stopień tej rakiety wyposażono w dziewięć silników Helix zasilanych kerazyną RP-1 oraz ciekłym tlenem. Drugi stopień napędzany jest natomiast pojedynczą jednostką przystosowaną do działania w próżni kosmicznej. Za trzeci stopień uznawany jest segment transportowy Redshift, który umieszcza ładunek na docelowej orbicie.

Reklama

Mimo opóźnienia Rocket Factory Augsburg dalej zakłada, że pierwszy lot RFA ONE odbędzie się jeszcze w tym roku. Nie przedstawiono jednak nowej, konkretnej daty startu. Należy zauważyć, że pierwotnie okno startowe na SaxaVord obejmowało sierpień i wrzesień. W związku z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac zostało ono odwołane.

Dotychczasowa kampania testowa napotkała już kilka istotnych problemów, co przełożyło się na opóźnienia w harmonogramie przygotowań do debiutu. Zdecydowanie najpoważniejszy incydent miał miejsce w sierpniu 2024 r., gdy podczas statycznej próby pierwszego stopnia rakiety RFA ONE doszło do pożaru, w wyniku którego utracono egzemplarz przeznaczony do debiutanckiego lotu.

Jak poinformowała spółka Rocket Factory Augsburg, przyczyną zdarzenia była nietypowa anomalia jednego z silników, która doprowadziła do zapłonu i rozprzestrzenienia się ognia na pozostałe elementy konstrukcji. Jak podkreślił dyrektor ds. rozwoju w RFAStefan Brieschenk, po tym wydarzeniu firma przeprowadziła szczegółową analizę całego systemu i wdrożyła szereg usprawnień, mających zwiększyć niezawodność rakiety.

Reklama

Rocket Factory Augsburg należy do grona europejskich firm rozwijających lekkie rakiety nośne przeznaczone do wynoszenia małych satelitów na orbitę. Sektor ten w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na częstszy, elastyczny i niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej.

Rozwój RFA ONE jest wspierany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). RFA znalazła się w gronie firm wybranych w ramach programu European Launcher Challenge, otrzymując finansowanie w wysokości 187 mln euro. Pierwsza transza środków wyniosła 30 mln euro.

Wybrane okazje dla Ciebie

Reklama
Reklama