Reklama

Systemy Nośne

Piąty lot Starshipa. SpaceX zapowiada przełomowe lądowanie

Screen filmu od SpaceX via YouTube.
Screen filmu od SpaceX via YouTube.
Autor. SpaceX

W ostatnich dniach Elon Musk zapowiedział, że 5 lot testowy najpotężniejszego systemu nośnego Starship/Super Heavy odbędzie się za 4 tygodnie. Informacje przekazywane przez SpaceX sugerują, że podczas nadchodzącej próby dolny stopień rakiety może zostać przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży o nazwie Mechazilla.

Starship/Super Heavy to system nośny, który przyciąga dużo uwagi ze strony instytucji publicznych, przemysłu oraz pasjonatów kosmosu i nowych technologii. Najpotężniejsza rakieta na świecie wykonała dotychczas 4 loty testowe, w tym ostatni 6 czerwca br. Podczas próby udało się zrealizować wyznaczone cele, które przybliżają firmę SpaceX do świadczenia niezawodnych usług wynoszenia.

W ostatnim czasie Elon Musk zabrał głos w kontekście kolejnej próby, która powinna odbyć się za 4 tygodnie, a zatem na początku sierpnia. Właściciel SpaceX jest znany z podawania nieosiągalnych terminów niektórych projektów, natomiast w tym przypadku wydaje się, że większość niezbędnych elementów może być gotowych na czas.

Warto również dodać, że materiały wideo opublikowane przez SpaceX sugerują, że podczas 5 testu, dolny stopień zostanie przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży o nazwie Mechazilla. Przypomnijmy, że podczas ostatniej próby Booster 11 pomyślnie wylądował dokładnie w zaplanowanym miejscu w Zatoce Meksykańskiej.

Reklama

Sugestia ze strony amerykańskiego giganta technologicznego jest widoczna na filmie zamieszczonym na platformie X, pokazującym skrót z 4 próby. Na koniec przedstawiona została wizualizacja podejścia do lądowania Boostera 12, który wyhamowuje, aby w dalszej kolejności zostać „przechwycony” przez Mechazille.

Warto zauważyć, że w przypadku kolejnego startu udział wezmą segmenty Ship 30 oraz Booster 12. W górnym stopniu zostaną dokonane pewne zmiany, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo, tj. usuwanie płytek termicznych i zastępowanie nowymi, które mają być około dwukrotnie bardziej wytrzymałe. Kolejnym elementem zabezpieczenia będzie materiał ablacyjny oparty na krzemie, który znajdzie się pod płytkami.

Zastosowanie takich zmian ma pomóc Shipowi przetrwać w całości ponowne wejście w atmosferę, co jest obecnie największym problemem dla SpaceX. Nadchodzący lot wykaże, czy nowe rozwiązanie pomoże osiągnąć ten cel. Należy przypomnieć, że jest to niezbędne, nie tylko dla bezpieczeństwa ładunków, ale także dla astronautów, którzy będą na pokładzie Starshipa w trakcie księżycowych misji programu Artemis. Pierwszy z takich lotów miałby odbyć się już za kilka lat, więc nie zostało dużo czasu.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!