Reklama

Systemy Nośne

Rakieta Electron wykonała drugą misję z terytorium USA

Autor. Rocket Lab via Twitter

Firma Rocket Lab przeprowadziła kolejny, udany start swojego systemu nośnego Electron. Tym razem na jego pokładzie znalazły się dwa urządzenia firmy Capella Space, wyposażone w syntetyczną aperturę radarową (SAR). Misja „Stronger Together” była drugim lotem orbitalnym dla rakiety Electron w 2023 r i już drugą wykonana z amerykańskiej ziemi.

Reklama

W nocy z 16 na 17 marca br. odbył się start systemu nośnego Electron, należącego do firmy Rocket Lab, który już po raz drugi w swojej historii wykonał swój lot z amerykańskiego kompleksu startowego nr 2 w kosmodromie Wallops (należącym do NASA) znajdującym się w amerykańskim stanie Virginia. Warto zaznaczyć, że LC-2 został stworzony specjalnie dla Electrona oraz jego następcy - rakiety Neutron. Wydarzenie miało odbyć się kilka dni wcześniej, lecz niekorzystne warunki pogodowe wymusiły przesunięcie startu. Finalnie obyło się bez zbędnych komplikacji i po niecałej godzinie Electron z powodzeniem umieścił swój ładunek na orbicie okołoziemskiej o wysokości ok. 600 km nad powierzchnią Ziemi.

Reklama
Reklama

Celem misji o oznaczeniu "Stronger Together" było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną dwóch satelitów (każdy o wadze ok. 100 kg) wyposażonych w syntetyczną aperturę radarową SAR, należących do firmy Capella Space. Przypomnijmy, że ta specjalistyczna forma teledetekcji, którą oferuje technologia SAR pozwala na dokładne rejestrowanie obrazów terenu z zastosowaniem mikrofal. Umożliwia to prowadzenie obserwacji w warunkach nikłej widoczności – nawet w sytuacji pełnego zachmurzenia, zadymienia oraz w nocy. Dane pozyskiwane z owych satelitów są wykorzystywane przez organizacje wywiadowcze oraz obronne, ale także zapewniają precyzyjne dane m.in. na rzecz zwalczania skutków klęsk żywiołowych.

Czytaj też

Technologia ta cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony Departamentu Obrony USA oraz społeczności wywiadowczej, gdyż dostarczyła kluczowych informacji m.in. na temat ruchów rosyjskich oddziałów na Ukrainie. Większość czasu w roku niebo nad Ukrainą jest silnie zachmurzone, co zdecydowanie utrudnia prowadzenie obserwacji z orbity. Omawiana technologia satelitarna pomogła jednak rozwiązać ten problem. Również Japonia inwestuję w satelity z radarem SAR, ale w tym przypadku jest to element zabezpieczenia przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej. Warto zaznaczyć, że spółka Capella Space podpisała umowy m.in. z National Reconnaissance Office (NRO), National Geospatial-Intelligence Agency, U.S. Air Force, U.S. Navy, U.S. Space Force.

Autor. Capella Space

W związku z opisywaną misją, firma Capella Space może pochwalić się liczbą dziesięciu jednostek satelitarnych na orbicie. Firma Rocket Lab pomogła przy wyniesieniu trzech urządzeń, natomiast znaczna większość, bo aż siedem z nich zostały przetransportowane na orbitę przez SpaceX. Należy przy tym dodać, że Rocket Lab oraz Capella Space zawarły kontrakt na kolejne cztery misję, a pierwsze z nich mają mieć miejsce jeszcze w tym roku i będą dotyczyć również wynoszenia satelitów nowej generacji.

Czytaj też

Opisywany start był już 34. lotem orbitalnym rakiety Electron oraz drugim startem z amerykańskiej ziemi. Warto przypomnieć, że firma Rocket Lab jest także w trakcie rozwoju nowego systemu nośnego wielokrotnego użytku o nazwie Neutron, który również będzie latać z platformy w Virginii. Według obecnych planów ma zadebiutować w 2024 r.

Reklama
Reklama

Komentarze