Reklama

Systemy Nośne

Rosja: nawigacyjny Glonass-K wyniesiony na orbitę

Autor. Roscosmos/Flickr

W ostatnich dniach Korporacja Państwowa ds. Działalności Kosmicznej Roskosmos przeprowadziła udane wyniesienie satelity nawigacyjnego GLONASS-K. Lot przeprowadzony za pomocą systemu nośnego Sojuz 2.1b (z dodatkowym górnym stopniem Fregat-M) był już dziewiątym startem orbitalnym przeprowadzonym przez Rosję w obecnym roku.

Reklama

Federacja Rosyjska przeprowadziła pomyślne wyniesienie nowego satelity nawigacyjnego GLONASS-K, który stał się kolejną jednostką Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej (GNSS). GLONASS jest rosyjskim odpowiednikiem amerykańskiego GPS. Podobnie jak ona - ta rosyjska ma zastosowanie zarówno w sferze cywilnej, jak i militarnej, zapewniając rosyjskim siłom zbrojnym niezależność w kwestii nawigacji.

Reklama

Start odbył się 7 lipca br. o godz. 11:05 czasu polskiego z kosmodromu Sił Powietrzno-Kosmicznych znajdującym się w Plesiecku. Już samo miejsce podpowiada obserwatorom, że misja mogłaby mieć charakter militarny. Jako system nośny do operacji posłużyła rakieta Sojuz 2.1b w konfiguracji z dodatkowym górnym stopniem Fregat-M. Był to trzeci rozruch we wspomnianej konfiguracji w obecnym roku. Ładunek o masie ok. 940 kg został z powodzeniem umieszczony na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) o wysokości ponad 19 000 km względem powierzchni Ziemi. Kontrolerzy lotu potwierdzili, że poprawnie udało się nawiązać łączność z satelitą i że działa on prawidłowo.

Czytaj też

W ramach opisywanego wydarzenia w przestrzeni kosmicznej został umieszczony GLONASS-K, czyli czwarty z najnowszej serii rosyjskich satelitów nawigacyjnych GLONASS. Satelity GLONASS-K cechują się dłuższym czasem operacyjności oraz dokładniejszą transmisją danych. Jego żywotność według dostępnych informacji wynosi 10 lat, co stanowi wartość o trzy lata dłuższą niż w przypadku satelitów wcześniejszej generacji.

Reklama

Urządzenia zostały opracowane i zbudowane przez spółkę Informacyjne Systemy Satelitarne im. Reszetniewa (Informacyonnyje sputnikowyje sistiemy imieni akadiemika M.F. Rieszetniowa). Pierwszy z serii urządzeń GLONASS-K został wystrzelony w lutym 2011 r., a kolejne w listopadzie 2014 r. i październiku 2020 r. Obecnie w konstelacji GLONASS znajduje się 25 satelitów, z czego 22 są w aktywnym użyciu, natomiast trzy z nich są tymczasowo wyłączone w celu konserwacji.

Czytaj też

Rosyjski system globalnego pozycjonowania i nawigacji GLONASS ma charakter dual-use. Korzystają z niego zarówno użytkownicy wojskowi, jak i cywilni. Był to piąty start w 2022 r. przeprowadzony dla rosyjskiego wojska. Rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS obejmuje swym zasięgiem całą kulę ziemską.

Reklama
Reklama

Komentarze