Reklama

Systemy Nośne

Rosja: udany start systemu nośnego Proton-M

Start rakiety nośnej Proton-M. Fot. Roskosmos

Rosja przeprowadziła swój pierwszy start orbitalny w obecnym roku kalendarzowym. System nośny Proton-M z w powodzeniem wyniósł na orbitę geostacjonarną nowego satelitę meteorologicznego Electro-L z kosmodromu w Kazachstanie. Był to także pierwszy z trzech planowanych startów dla tej rakiety w 2023 r.

Reklama

W ostatnich dniach Federacja Rosyjska przeprowadziła udane wystrzelenie nowej jednostki satelitarnej przeznaczonej do prowadzenia działań meteorologicznych. Start odbył się 5 lutego o godz. 10:12 czasu polskiego ze stanowiska 81/24 kazachskiego kosmodromu Bajkonur. Jak poinformowała rosyjska agencja kosmiczna (Roskosmos), wyniesienie zostało wykonane bez zbędnych komplikacji i kilka godzin po starcie ładunek użyteczny misji został umieszczony przez górny stopień DM-03 na geostacjonarnej orbicie okołoziemskiej (GEO).

Reklama
Reklama

Celem misji było wyniesienie na wcześniej wspomnianą orbitę satelity Electro-L. Jest to urządzenie opracowane przez przedsiębiorstwo NPO Ławoczkin, które zostało przeznaczone do prowadzenia obserwacji meteorologicznych. Satelita umożliwia obrazowanie pełnej półkuli Ziemi zarówno w widmie widzialnym, jak i podczerwieni. Ma on dostarczać cennych danych potrzebnych m.in. do prognozowania pogody, zmian klimatycznych oraz monitorowania mórz i oceanów.

Czytaj też

Nie jest to jedyny satelita Electro-L, który znalazł się na orbicie. Pierwszy satelita z tej serii został wystrzelony w styczniu 2011 r. Niestety w październiku 2016 r. utracono z nim kontakt. Drugi Elektro-L trafił na orbitę w 2015 r., z kolei trzeci w 2019 roku. Są one w dalszym ciągu w stanie operacyjnym, więc kontynuują swoją działalność na orbicie geostacjonarnej. Wynika z tego, że najnowsze urządzenie jest czwartą jednostką tego systemu. Czas żywotności satelitów Electro-L jest szacowany na minimum 10 lat.

Rosyjskie media opisują, że nowo wystrzelony satelita będzie koncentrował pozyskiwanie swoich danych głównie z regionu Pacyfiku. Od samego początku rozpoczęcia rozwoju systemu urządzeń Electro-L przewidywano umieszczenie na orbicie trzech jednostek. System znajdujący się na orbicie oddalonej od Ziemi o 36 tyś. kilometrów w obecnym stanie ma zapewnić niemal pełny obraz globu ziemskiego. Rosyjska agencja kosmiczna nigdy wcześniej nie miała okazji korzystać z trzech jednostek tego systemu jednocześnie.

Czytaj też

Opisywane wydarzenie było pierwszym startem orbitalnym przeprowadzonym przez Rosję w obecnym roku. Był to także pierwszy z trzech planowanych lotów rosyjskiej rakiety Proton-M w 2023 r. Najbliższy z nich odbędzie się w marcu i będzie dotyczył misji drugiego satelity z serii Olymp-K. Jego cel natomiast nie został ujawniony. Bardzo prawdopodobnym jest jednak, że będzie on używany do szpiegowania innych pojazdów w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama