Reklama

Systemy Nośne

SpaceX zmierza po rekord. Udana pierwsza połowa 2024 r.

Autor. SpaceX

Firma Elona Muska realizuje swój plan wykonania 144 lotów orbitalnych w ciągu 2024 r. Tym razem rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę nowe satelity sieci Starlink. Przed SpaceX intensywne miesiące, ale każda kolejna misja będzie przybliżać spółkę do osiągnięcia wyznaczonych celów.

3 lipca br. w godzinach porannych czasu polskiego firma SpaceX przeprowadziła udany start systemu nośnego Falcon 9. Tym razem na pokładzie najbardziej niezawodnej rakiety na świecie znalazł się kolejny zestaw satelitów sieci Starlink w wersji V2 Mini. Misja o oznaczeniu Starlink Group 8-9 wystartowała z platformy startowej SLC-40, znajdującej się na Przylądku Canaveral (Floryda).

Reklama

Rakieta Falcon 9 wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) łącznie 20 nowych jednostek, w tym 13 z możliwością bezpośredniej komunikacji z telefonami komórkowymi na Ziemi. Dolny stopień systemu nośnego powrócił na Ziemię ok. 8 minut po starcie, lądując na platformie morskiej o nazwie „A Shortfall of Gravitas”, stacjonującej w tym czasie na wodach Oceanu Atlantyckiego. Był to przy okazji 16. start oraz lądowanie boostera - B1073.

Opisywany lot dotyczył wspomnianych satelitów Starlink drugiej generacji w wersji mini. Masa pojedynczej jednostki to ok. 750 kg i warto przy tym zaznaczyć, że jest to mniejsza wersja satelitów Starlink V2 (masa ok. 2 ton), które będą wynoszone przez system nośny Starship/Super Heavy. Wersja mini charakteryzuje się m.in. prawie czterokrotnie większą przepustowością (pasmo E) w porównaniu do poprzedniej wersji, czyli V1.5.

W związku z najnowszą misją na orbicie znajduje się obecnie ponad 6 tys. w pełni operacyjnych Starlinków. Przypomnijmy, że SpaceX otrzymało zgodę od Federalnej Komisji Łączności (FCC) na wystrzelenie 12 tys. satelitów konstelacji Starlink oraz wystąpiła do międzynarodowych regulatorów o pozwolenie na wystrzelenie kolejnych 30 tys.

Reklama

Kolejny udany lot rakiety Falcon 9 oznaczał dla SpaceX, że w ciągu połowy obecnego roku udało się zrealizować już 70 misji. Znaczna większość z nich, bowiem 67 lotów dotyczyło misji związanych z rozbudową sieci Starlink. Oprócz tego udało się wykonać start systemu nośnego Falcon Heavy z satelitą GOES-U, a także dwa loty testowe Starshipa. Oznacza to, że firma Elona Muska zrealizowała 48% swojego planu, który zakłada wykonanie 144 startów w 2024 r.

SpaceX nie osiągnęło jeszcze równych 50% planu, ale należy jednak podkreślić, że liczba misji, które udało się do tej pory wykonać przewyższa ilość lotów orbitalnych przeprowadzonych w tym okresie przez inne kraje razem wzięte. Głównym rywal w tym zakresie, czyli Chińska Republika Ludowa wykonała 29 startów swoich rodzimych rakiet, z kolei Rosja tylko 8. USA i Chiny odpowiadały za 81% startów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku.

Reklama

SpaceX została jeszcze druga połowa roku i będzie to zdecydowanie intensywny okres dla firmy Elona Muska. Nawet jeśli nie uda się osiągnąć celu 144 lotów, będzie to zdecydowanie udany rok. W 2023 r. udało się wykonać 96 startów, ale jak widzimy po powyższych liczbach, SpaceX nie powinno mieć problemu, aby poprawić ten wynik i tym samym także przekroczyć liczbę 100 wystrzeleń swoich rakiet w ciągu 365 dni.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!