Systemy Nośne
USA: nowe satelity obserwacyjne wyniesione przez rakietę Electron
Firma Rocket Lab przeprowadziła już drugi pomyślny start swojego systemu nośnego Electron w obecnym miesiącu. Po wcześniejszej misji z terytorium USA, mającej na celu wyniesienie nowych satelitów firmy Capella Space, uwaga skoncentrowała się na nowozelandzkim obiekcie startowym, z którego na orbitę wyruszyły urządzenia firmy BlackSky. Posłużą one do prowadzenia zobrazowań optycznych zarówno dla podmiotów rządowych jak i cywilnych.
Niecałe dwa tygodnie temu informowaliśmy o udanym starcie systemu nośnego Electron, w ramach drugiej misji w historii wykonanej z terytorium USA, a dokładniej z nowego kompleksu startowego nr 2 na wyspie Wallops (należącym do NASA) znajdującym się w amerykańskim stanie Virginia. Nie trzeba było długo czekać, a już 24 marca br. mogliśmy obserwować kolejny start rakiety należącej do firmy Rocket Lab, która tym razem z kosmodromu na przylądku Mahia w Nowej Zelandii wyniosła na orbitę satelity BlackSky 18 i BlackSky 19 firmy BlackSky Global, które posłużą do obserwacji Ziemi.
A busy start to the year for Electron with launches from LC-1 in New Zealand and LC-2 in Virginia this quarter. Many more to come in what is shaping up to be our most active launch year yet: https://t.co/5LgQDHqNyh pic.twitter.com/0wwiH0E6iK
— Rocket Lab (@RocketLab) March 27, 2023
Start dwustopniowej rakiety o długości 18 m przebiegł bez problemów i urządzenia trafiły na orbitę o wysokości 430 km nad Ziemią, ok. godzinę po wystrzeleniu. Obiekty BlackSky Gen-2 (dysponujące masą ok. 55 kg) stanowiące ładunek użyteczny omawianej misji o nazwie "The Beat Goes On" to kolejne elementy konstelacji satelitów firmy Rocket Lab, która ma zapewniać monitorowanie z dużą częstotliwością najbardziej strategicznych i krytycznych miejsc na świecie.
Dzięki opisywanej misji, firma może pochwalić się już 16 jednostkami na orbicie, natomiast celem jest rozwinięcie sieci do 60 satelitów. Konstelacja jest rozwijana od 2018 r., a większość z jej elementów została umieszczona na orbicie właśnie za pomocą rakiety Electron.
Czytaj też
Dane pozyskiwane z urządzeń satelitarnych firmy BlackSky znajdują wykorzystanie w wielu dziedzinach, takich jak bezpieczeństwo wewnętrzne, wywiad gospodarczy, zarządzanie infrastrukturą krytyczną, reagowanie kryzysowe. Należy przy tym podkreślić, że służą one do prowadzenia zobrazowań optycznych zarówno dla podmiotów rządowych, jak i cywilnych. Przypomnijmy, że spółka otrzymała 1 mld USD dofinansowania ze strony Narodowego Biura Rozpoznania (NRO). Firma BlackSky jest dodatkowo jedną z tych, które biorą udział w monitorowaniu z przestrzeni kosmicznej rosyjskich działań militarnych na terenach Ukrainy.
Firma koncentruje się także na rozwoju nowej serii satelitów trzeciej generacji (Gen-3) o podwyższonej rozdzielczości przestrzennej detektora (do 50 cm). Z najnowszych informacji wynika, że wystrzelenie pierwszego z nich powinno odbyć się w 2024 r. Warto podkreślić, że firma Rocket Lab wykonała już trzy starty swojego systemu nośnego Electron w obecnym roku oraz 35. w historii jego użytkowania. Warto przypomnieć, że firma Rocket Lab jest także w trakcie prac rozwojowych nowego systemu nośnego wielokrotnego użytku o nazwie Neutron, który również będzie latać z platformy w Virginii. Według obecnych planów ma on zadebiutować już w przyszłym roku.