Reklama

Systemy Nośne

USA: nowe satelity obserwacyjne wyniesione przez rakietę Electron

Autor. RocketLab

Firma Rocket Lab przeprowadziła już drugi pomyślny start swojego systemu nośnego Electron w obecnym miesiącu. Po wcześniejszej misji z terytorium USA, mającej na celu wyniesienie nowych satelitów firmy Capella Space, uwaga skoncentrowała się na nowozelandzkim obiekcie startowym, z którego na orbitę wyruszyły urządzenia firmy BlackSky. Posłużą one do prowadzenia zobrazowań optycznych zarówno dla podmiotów rządowych jak i cywilnych.

Reklama

Niecałe dwa tygodnie temu informowaliśmy o udanym starcie systemu nośnego Electron, w ramach drugiej misji w historii wykonanej z terytorium USA, a dokładniej z nowego kompleksu startowego nr 2 na wyspie Wallops (należącym do NASA) znajdującym się w amerykańskim stanie Virginia. Nie trzeba było długo czekać, a już 24 marca br. mogliśmy obserwować kolejny start rakiety należącej do firmy Rocket Lab, która tym razem z kosmodromu na przylądku Mahia w Nowej Zelandii wyniosła na orbitę satelity BlackSky 18 i BlackSky 19 firmy BlackSky Global, które posłużą do obserwacji Ziemi.

Reklama
Reklama

Start dwustopniowej rakiety o długości 18 m przebiegł bez problemów i urządzenia trafiły na orbitę o wysokości 430 km nad Ziemią, ok. godzinę po wystrzeleniu. Obiekty BlackSky Gen-2 (dysponujące masą ok. 55 kg) stanowiące ładunek użyteczny omawianej misji o nazwie "The Beat Goes On" to kolejne elementy konstelacji satelitów firmy Rocket Lab, która ma zapewniać monitorowanie z dużą częstotliwością najbardziej strategicznych i krytycznych miejsc na świecie.

Dzięki opisywanej misji, firma może pochwalić się już 16 jednostkami na orbicie, natomiast celem jest rozwinięcie sieci do 60 satelitów. Konstelacja jest rozwijana od 2018 r., a większość z jej elementów została umieszczona na orbicie właśnie za pomocą rakiety Electron.

Czytaj też

Dane pozyskiwane z urządzeń satelitarnych firmy BlackSky znajdują wykorzystanie w wielu dziedzinach, takich jak bezpieczeństwo wewnętrzne, wywiad gospodarczy, zarządzanie infrastrukturą krytyczną, reagowanie kryzysowe. Należy przy tym podkreślić, że służą one do prowadzenia zobrazowań optycznych zarówno dla podmiotów rządowych, jak i cywilnych. Przypomnijmy, że spółka otrzymała 1 mld USD dofinansowania ze strony Narodowego Biura Rozpoznania (NRO). Firma BlackSky jest dodatkowo jedną z tych, które biorą udział w monitorowaniu z przestrzeni kosmicznej rosyjskich działań militarnych na terenach Ukrainy.

Przygotowania urządzeń BlackSky do lotu
Przygotowania urządzeń BlackSky do lotu
Autor. RocketLab

Firma koncentruje się także na rozwoju nowej serii satelitów trzeciej generacji (Gen-3) o podwyższonej rozdzielczości przestrzennej detektora (do 50 cm). Z najnowszych informacji wynika, że wystrzelenie pierwszego z nich powinno odbyć się w 2024 r. Warto podkreślić, że firma Rocket Lab wykonała już trzy starty swojego systemu nośnego Electron w obecnym roku oraz 35. w historii jego użytkowania. Warto przypomnieć, że firma Rocket Lab jest także w trakcie prac rozwojowych nowego systemu nośnego wielokrotnego użytku o nazwie Neutron, który również będzie latać z platformy w Virginii. Według obecnych planów ma on zadebiutować już w przyszłym roku.

Czytaj też

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!