Reklama

Polska

10 lat Polski w ESA: Warto zainwestować miliony, aby zyskać miliardy

Prezes POLSA - Grzegorz Wrochna
Prezes POLSA - Grzegorz Wrochna
Autor. Polska Agencja Kosmiczna

Dnia 27 października 2022 roku odbył się pierwszy dzień konferencji organizowanej w związku z okrągłą, 10 rocznicą wstąpienia Polski w szeregi ESA. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Kosmicznej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Gościem specjalnym wydarzenia w tym roku był Josef Aschbacher, Dyrektor Generalny ESA, który otworzył wydarzenie swoim wystąpieniem w formie zdalnej. W ramach pierwszych wystąpień nie mogło zabraknąć także głosu prezesa PAK, który m.in. podkreślił istotność dalszych inwestycji w infrastrukturę kosmiczną naszego kraju.

Reklama

W obecnym roku kalendarzowym obchodzimy już 10. rocznicę członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. W związku z tym, w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii organizowana była konferencja pt. "10 lat Polski w ESA". Otwarcie wydarzenia odbyło się dnia 27 października o godz. 9:00, kiedy to uczestnikom wyświetlono krótki film wprowadzający, pokazujący dotychczasowe osiągnięcia w zakresie rozwoju rodzimych technologii kosmicznych. Zaraz po tym głos zabrała podsekretarz stanu MRiT Kamila Król, a następnie wystąpił prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.

Reklama

Na początku prof. Wrochna przywitał zgromadzonych gości, a następnie przeszedł do podsumowania działalności polskiego sektora kosmicznego i wkładu w rozwój w europejskich możliwości w kosmosie. Pokreślił na wstępie, że to właśnie 10 lat temu, kiedy nasz kraj dołączył do ESA, był punktem rozpoczynającym prawdziwą, nowoczesną erę ekspansji Polski w przestrzeni kosmicznej. Zaznaczył, że m.in. dzięki temu ponad 80 misji zostało wyposażonych w polską aparaturę i powstały firmy, które stworzyły krajowy sektor kosmiczny, który obecnie liczy prawie 400 firm, wliczając kilkadziesiąt specjalizujących się w upstreamie.

Czytaj też

Następnie prof. Grzegorz Wrochna skupił się na przyszłości i powiedział, że rysuje się ona fascynująco, gdyż żyjemy obecnie w przełomowym momencie dla sektora kosmicznego. Dodał, że z technologii kosmicznych korzystamy na co dzień i nawet sobie z tego nie zdajemy sprawy, a infrastruktura na orbicie jest równie potrzebna Polsce jak drogi czy lotniska.

Reklama
Inwestycje w infrastrukturę kosmiczną powinny być obecnie priorytetem. Satelity na orbicie są potrzebne tak jak drogi, lotniska. Warto zainwestować miliony, aby zyskać miliardy.
Prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Dodał do tego, że infrastruktura satelitarna dotycząca obserwacji Ziemi, telekomunikacji i nawigacji ma realną szansę przynieść wcześniej wspominane zyski. Dzięki temu będziemy mieć m.in. większe plony w rolnictwie i większą zdolność do reagowania na katastrofy klimatyczne jak powodzie czy pożary lasów, dlatego warto w to zainwestować. Odniósł się przy tym do roli ESA, dzięki której stosunkowo łatwo jest pozyskać fundusze na prace badawcze, mające na celu opracowanie nowych technologii. Jednakże, żeby te rozwiązania wdrożyć jako produkt rynkowy, potrzebne są dużo większe nakłady, których, mniejsze firmy jeszcze nie mają i Europejska Agencja Kosmiczna pomaga właśnie wspierać takie działania.

Na koniec swojego wystąpienia prezes PAK skupił się na oczekiwaniach, jakie Polska ma względem ESA w najbliższych latach. Najbardziej oczekuje się tego, żeby w niedalekiej przyszłości przedsiębiorstwa, które teraz zajmują się tworzeniem satelitów, były w stanie opracowywać całe konstelacje oraz kluczowe podzespoły, które będą wykorzystywane we wszystkich misjach. Dodał do tego także, iż w dalszym ciągu ma nadzieję, że w ramach naboru do zespołu astronautów, ogłoszonego w zeszłym roku przez ESA znajdzie się Polak. O tym dowiemy się niebawem.

Czytaj też

W ramach wystąpień otwierających omawiane wydarzenie głos zabrał także gość specjalny, a dokładniej Josef Aschbacher, Dyrektor Generalny ESA, który podczas pierwszego dnia konferencji był obecny w formie zdalnej. Na początku oczywiście przekazał najlepsze życzenia z okazji obchodów ważnej rocznicy. Podkreślił, że lata współpracy to tak naprawdę 10 lat korzyści dla polskich firm z sektora kosmicznego, które uczestniczą w zapierających dech w piersiach misjach kosmicznych, rozwijają rodzime technologie i zdobywają atrakcyjne kontrakty przemysłowe.

Autor. POLSA via Twitter

Dodał także, że kosmos to korzyści dla całej gospodarki, sektor globalny stale się rozwija i Europa, a w szczególności Polska są częścią tego rozwoju i jest to bardzo dobry moment, aby zdynamizować polski sektor kosmiczny i stworzyć wymierną, zwiększoną wartość. W dalszej części swojej wypowiedzi podkreślił, że przyszłość w kosmosie rysuje się w jasnych barwach. Dodał, że zbliża się spotkanie rady Europejskiej Agencji Kosmicznej na poziomie ministerialnym, które odbędzie się jeszcze w tym roku, więc jest to odpowiedni moment do określenia naszych ambicji i planów dotyczących działalności kosmicznej na najbliższe lata członkostwa Polski w ESA.

Reklama
Reklama

Komentarze