Wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej złożył rezygnację

Wraz z końcem stycznia br. dr Michał Wierciński odszedł z Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Od lutego 2022 r. pełnił funkcję wiceprezesa agencji.
Informacje w tym zakresie potwierdziła naszej redakcji Polska Agencja Kosmiczna. „Z dniem 31 stycznia br. Michał Wierciński przestał pełnić funkcję wiceprezesa POLSA. W połowie lutego br. rozpoczął pracę, jako zastępca dyrektora Dyrektoriatu Badań, Technologii i Innowacji Europejskiej Agencji Obrony, gdzie odpowiadać będzie w głównej mierze za współpracę z Komisją Europejską dot. Europejskiego Funduszu Obrony.” - poinformowała POLSA.
Sytuację skomentował również profesor Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. „Rezygnację prezesa Wiercińskiego przyjąłem z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony tracimy znakomitego wiceprezesa. Z drugiej natomiast cieszymy się, że POLSA jest trampoliną do tak prestiżowych funkcji w Unii Europejskiej” - podkreślił prezes Wrochna.
Dr Michał Wierciński został powołany na stanowisko wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej 25 lutego 2022 r. przez ówczesnego ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka. W trakcie swojej pracy w POLSA odpowiadał głównie za współpracę z przemysłem.
Wierciński jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Obrony Narodowej. Od 2005 r. jest związany z sektorem obronnym oraz kosmicznym. Pracował m.in. w Sztabie Generalnym WP, gdzie uczestniczył w procesie zaangażowania Polski w formowanie grup bojowych UE. Od 2009 r., jako główny specjalista w Ministerstwie Obrony Narodowej, zarządzał międzynarodowymi projektami badawczymi, realizowanymi w ramach Europejskiej Agencji Obrony oraz Organizacji NATO ds. Nauki i Technologii.
W 2015 roku rozpoczął pracę w sektorze technologii kosmicznych, jako dyrektor rozwoju polskiego oddziału hiszpańskiej grupy inżynieryjnej Sener, a następnie dyrektor Biura Technologii Kosmicznych i Satelitarnych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A.
Po odejściu z PGZ w 2021 r. objął stanowisko pełnomocnika dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa ds. technologii rakietowych, skupiając się m.in. na zagadnieniach transferu technologii na potrzeby rozwoju rakiet suborbitalnych. W trakcie pełnienia funkcji wiceprezesa POLSA aktywnie wspierał prowadzone projekty rakiet suborbitalnych w Polsce, co miało wpływ m.in. na sukces rakiety ILR-33 Bursztyn, która w lipcu ubiegłego roku sięgnęła kosmosu.
Link do wywiadu znajduje się poniżej.
Źródło: POLSA/Space24.pl